Niezgnity DAF 3300 ATi w czasie zarastania zielenią – gdzie tak dobrze się zachował?

DAF 3300 ATi to niewątpliwie nie jest ciągnik, którego spodziewalibyśmy się na osiedlowym trawniku, w czasie zarastania zielenią. Model z lat 1982-1990 jest na to po prostu stanowczo zbyt rzadki i zbyt poszukiwany, a przy tym zbyt dawno zniknął z krajobrazu europejskich dróg. Jak jednak powszechnie wiadomo, wyspy rządzą się motoryzacyjnie innymi prawami. Dlatego teraz przeniesiemy się na Cypr, wyspiarskie państwo położone we wschodniej części Morza Śródziemnego.

Klimat jest na Cyprze ciepły, śnieg występuje tylko w rejonach górskich, a największe dystanse nie przekraczają 200 kilometrów. Zapewne dlatego prezentowany DAF 3300 ATi zachował się w nadspodziewanie atrakcyjnym stanie, bez nadmiernej korozji, będącej prawdziwą „piętą achillesową” modelu 3300 ATi w większości krajów europejskich. Na kabinie widać też wiele oryginalnych detali, w tym większość cennych oznaczeń i niepołamane atrapy chłodnicy. Poza tym ciągnik wyróżnił się też układem podwozia, mając skrętną oś pchaną, bardzo rzadko spotykaną wśród klasyków z lat 80-tych.

Nie ma wątpliwości, że wielu zachodnich kolekcjonerów widziałoby takiego DAF-a na swoim parkingu. Tym bardziej, że w europejskich ogłoszeniach dominują egzemplarze na eksport do Afryki, zwykle będące w opłakanym stanie. Jak to więc możliwe, że omawiany ciągnik wrasta po prostu w ziemię? Problemem jest tutaj nie tylko jego dalekie położenie, wymagające około 6-godzinnego rejsu promem z kontynentalnej Grecji, ale też fakt, że Cypr ma brytyjską przeszłość i obowiązuje tam ruch lewostronny. Prezentowany ciągnik otrzymał więc kierowcę po prawej stronie, co znacznie zmniejsza grono jego potencjalnych odbiorców.

Prezentowane zdjęcia wykonał Olo Pelowski, kierowca i autor strony Polska Chiny w 2 Godziny. Udał się on na Cypr w ramach swojej styczniowej trasy, wykonywanej naprawdę szczególnym egzemplarzem Mercedesa Sprintera, opisywanym w następującym tekście: Sprinter po dealerskim tuningu, z tylną sypialnią oraz chłodnią na 7 europalet

DAF 3300 ATi w czasach nowości:

Wnętrze modelu 3300 ATi w czasach nowości: