Naczepa z rozsuwanym wózkiem i 5-stopniową rampą, w barwach polskiej firmy

Kontynuacja dla tekstu: Mercedes Actros L 2553 dla Pomocy Drogowej Jarex – trzyosiowy GigaSpace z salonką


Na początku grudnia pisałem o ciekawym egzemplarzu Mercedesa Actrosa L, który trafił do firmy Pomoc Drogowa Jarex z Trzebnicy. Dzisiaj obejrzymy natomiast specjalistyczną naczepę, którą zamówiono właśnie z myślą o tym konkretnym ciągniku. Będzie to pojazd włoskiej marki Pavelli, określany pierwszym tego typu w całym naszym kraju.

Na pierwszy rzuty oka można by pomyśleć, że to standardowa naczepa typu tiefbett, w której załadunek odbywa się poprzez odpięcie „łabędziej szyi”. Pavelli ukryło tutaj jednak swoją opatentowaną technologię, która pozwala dokonać załadunku bez odpinania jakiegokolwiek większego elementu. Zamiast tego tylny wózek rozkłada się na dwie części i rozsuwa na boki, a między kołami powstaje wówczas bardzo długa rampa, tworząca najazd o zaledwie 5-stopniowym pochyleniu.

Rozwiązanie standardowe:

Opatentowany system Pavelli:

Taki układ umożliwi bardzo szybki załadunek niskopodwoziowych pojazdów, takich jak na przykład autobusy miejskie lub specjalistyczne ciężarówki. Przestrzeń ładunkową można przy tym rozsunąć do aż 15 metrów, a minimalna wysokość podłogi w stanie do jazdy to zaledwie 30 centymetrów. Gdyby natomiast wspomniane 3 metry szerokości na najeździe były niewystarczające, załadunku zawsze można dokonać w klasyczny sposób, rozpinając naczepę w przedniej części, tuż za ciągnikiem.

Konstruując ten pojazd, włoska marka Pavelli wykorzystała osie SAF Pendulum z układem skrętu Jost Tridec. Zarówno osie, jak i „łabędzia szyja” są hydraulicznie regulowane na wysokość, a do tego doszła także hydrauliczna wyciągarka, pozwalająca przewozić pojazdy bez sprawnego napędu. Sterowanie tymi systemami odbywa się w sposób zdalny, za pośrednictwem radiowego pilota.