Mercedes Actros L 2553 dla Pomocy Drogowej Jarex – trzyosiowy GigaSpace z salonką

We flotach świadczących pomoc drogową coraz częściej spotkamy nie tylko holowniki i lawety, ale też odpowiednio przygotowane ciągniki siodłowe. Pojazdy te podpinają naczepy po uszkodzonych pojazdach, transportują niesprawny sprzęt na dalszych dystansach, a nawet wykonują zadania ponadnormatywne, jak chociażby przewóz autobusów. Stąd też wziął się bardzo ciekawy Mercedes, który trafił w ostatnich dniach do firmy Pomoc Drogowa Jarex.

Przedsiębiorstwo z Trzebnicy postanowiło stworzyć specjalistyczny zestaw, który będzie mógł przewozić na przykład wspomniane autobusy. We włoskiej firmie Pavelli zamówiono więc nową naczepę do przewozu pojazdów, a u podwrocławskiego dealera z Grupy Wróbel złożono zamówienie na nowy ciągnik w układzie 6×2, ze środkową osią pchaną. Wybór padł przy tym na model Actros L 2553 o bardzo bogatej konfiguracji, a przed oficjalnym odbiorem ciężarówka została też nieco zmodyfikowana, dopasowując się do reszty firmowej floty.

Zdjęcie wykonane po dotarciu do dealera:

Jeszcze z folią na orurowaniu:

Zdjęcie z firmowym holownikiem Volvo FH 500 8×4:

Na liście fabrycznych opcji znalazła się między innymi najwyższa kabina GigaSpace, wyposażona w układ SoloStar Concept, a więc w tak zwaną „salonkę”. Zawieszenie wszystkich osi jest pneumatyczne, aluminiowe felgi dostarczyła firma Alcoa, a zamiast bocznych kamer zdecydowano się na klasyczne lusterka, nadal preferowane przez wielu kierowców, zwłaszcza w przewozach ponadnormatywnych. Jeśli natomiast chodzi o napęd, to wersja 2553 ma na pokładzie najmocniejszy wariant 12,8-litrowego silnika, rozwijający moc 530 KM i maksymalny moment obrotowy 2600 Nm.

Jak przystało na ciężarówkę z przedsiębiorstwa pomocy drogowej, istotnym tematem było dodatkowe oświetlenie. Poza fabrycznymi reflektorami LED, charakterystycznymi dla Actrosa L od 2021 roku, mamy tu też sześć dodatkowych reflektorów, belkę ostrzegawczą na dachu i dwa stroboskopy nad przednią szybą. Wszystko to zostało umieszczone na orurowaniu niemieckiej marki LightFix, z którego uroczyście zerwano folię w czasie oficjalnego odbioru. Co też ciekawe, założeniem wszystkich tych dodatków zajął się w Grupie Wróbel Sebastian Duda, cztery lata temu będący członkiem zwycięskiej ekipy na Global Tech Masters 2019, czyli mistrzostwach świata mechaników marki Mercedes-Benz Trucks.

Autor zdjęć: Radosław Wojt