Naczepa z ogrzewanymi schowkami i ze zbiornikiem na wodę z rybnych ładunków

Oto idealny pokaz tego, jak profesjonalnie można skonfigurować naczepę na skandynawskie drogi. Tak przygotowany pojazd będzie korzystnie wpływał na bezpieczeństwo, ułatwi pracę kierowcy, a do tego powinien okazać się po prostu praktyczny. Spójrzmy więc co kryje się tutaj krok po kroku.

Prezentowaną naczepą pochwaliła się ostatnio holenderska firma De Steenburger Transport, wyspecjalizowana w skandynawskich trasach. Pojazd został wyprodukowany przez fińską firmę Ekeri, a jednym z głównych jego zastosowań będzie przewóz mrożonych ryb. Choć nie będzie stało na przeszkodzie, by przewozić także zupełnie inne ładunki, ładując je nawet od boku. Co bowiem typowe dla sprzętu Ekeri, mamy tutaj otwieraną ścianę boczną, założoną ze sztywnych, nakładanych na siebie modułów.

Jednym z problemów występujących przy przewozie ryb jest topniejący lód. Wydziela się przy tym woda, która może wypłynąć z pojazdu na jezdnię, ponownie zamarznąć i tym samym oblodzić nawierzchnię. Stąd też biorą się takie akcje, jak ta opisywana w następującym artykule: Zimowe kontrole już ruszają – Norwegowie szukali wody wylewającej się z naczep. Dlatego prezentowany pojazd otrzymał specjalny zbiornik na wodę, umieszczony w poprzek pojazdu, tuż przed tylnym zderzakiem. Przejmie on wodę wylewającą się z naczepy i pozwoli na spuszczenie jej w bezpiecznym miejscu.

By nie doszło do uszkodzenia całego systemu, zbiornik będzie tutaj podgrzewany. Dzięki temu woda zachowa płynny stan nawet przy bardzo niskich temperaturach powietrza. Izolowane i podgrzewane okazują się także schowki, umieszczone pod podłogą pojazdu, w miejscu zwykle przypadającym na „paleciarę”. Dzięki temu przewożone tam przedmioty zawsze będą gotowe do użycia, znacznie ułatwiając życie kierowcy. A do tego mamy między innymi możliwość wstawienia drugiego pokładu na palety, wielotemperaturowy agregat chłodniczy, czy system telematyczny z układem śledzenia pojazdu.

Zdjęcia: DST – De Steenburger Transport