Bezstopniowa skrzynia biegów i 770-konne V8 ze Scanii – 80 km/h w 28 sekund

Bezstopniowa skrzynia biegów? Większość z Was myśli już zapewne o hybrydowej osobówce i o niesławnym wyciu silnika przy przyspieszaniu. Ewentualnie można przypomnieć sobie pierwsze auta z taką przekładnią, czyli osobowe DAF-y, które równie szybko jechały i do przodu, i do tyłu. W tym artykule nie wystąpi jednak żadne auto osobowe, a zamiast DAF-a pojawi się jeden z jego głównych konkurentów.

Belgijskie lotnisko Kortrijk-Wevelgem International właśnie odebrało swój nowy wóz strażacki. Jest to niemiecki pojazd o nazwie Ziegler Z6, który pod względem konfiguracji okazuje się tak samo efektowny, jak i zaskakujący. Zacznijmy od tego, że mowa o trzyosiowej ciężarówce z sześcioma pojedynczymi kołami, która oferuje aż 39 ton DMC. Każda oś jest więc konstrukcją 13-tonową. Do tego dochodzi nadwozie o długości 11,8 metra i napęd stworzony typowo z myślą o lotniskowym użytku. Tam zasady są zaś proste – im wóz strażacki jest szybszy, tym lepiej sprawdzi się w swojej roli.

Bazą napędu jest najmocniejszy silnik, jaki seryjnie trafia obecnie do samochodów ciężarowych. Mowa o scaniowskim V8 w topowym, 770-konnym wariancie. Do tego doszła przekładnia typu CVT, a więc właśnie bezstopniowa skrzynia biegów. Jej zadaniem jest utrzymanie silnika przy przyspieszaniu na stałym poziomie 1800 obr/min. Dokładnie tam Scania przewidziała maksymalną moc swojej jednostki. Do tego możemy jeszcze dodać napęd na wszystkie trzy osie, a efekt końcowy jest następujący: obciążony, gotowy do pracy Ziegler Z6 rozwija prędkość 80 km/h w niecałe 28 sekund.

Swoją drogą, mogłoby być jeszcze szybciej. W ofercie jest też bowiem wersja dwuosiowa, z napędem 4×4, która na przyspieszenie od 0 do 80 km/h potrzebuje niecałych 20 sekund. Czteroosiowy wariant 8×8 jest zaś tylko minimalnie wolniejszy, wymagając 21 sekund. A skoro wspomniałem już o obciążeniu, to trzeba wspomnieć także o możliwościach przewozowych. Prezentowany Ziegler Z6, już w konkretnym egzemplarzu dla lotniska Kortrijk-Wevelgem, będzie ruszał do akcji z kilkunastoma tonami obciążenia. Złoży się na to 13 tys. litrów wody, 1,5 tys. litrów piany oraz 250 kilogramów proszku gaśniczego.