Młodsi kierowcy w dłuższych zestawach – dwa zamiast pięciu lat doświadczenia

Obniżanie wieku kierowców ciężarówek staje się ostatnio coraz wyraźniejszym trendem. Ledwie wczoraj pisałem o projekcie z Brukseli, który ma umożliwić uzyskiwanie kategorii C lub C+E w wieku 17 lat. Tymczasem w Holandii ruszyły przymiarki do tego, by młodsze osoby mogły prowadzić 25-metrowe, 60-tonowe zestawy.

Chcąc kierować w Holandii zestawem o długości do 25,25 metra, trzeba posiadać tak zwany certyfikat LZV. Dotychczas do jego wyrobienia wymagane było posiadanie prawa jazdy C+E z kodem 95 od co najmniej pięciu lat. W praktyce dopuszczało to więc do egzaminu osoby od 23. roku życia. Teraz Holendrzy chcą jednak zmienić to ograniczenie, stawiając dwa nowe, niższe warunki: posiadanie prawa jazdy kategorii C+E z kodem 95 od co najmniej dwóch lat, a także skończony wiek 21 lat.

Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen, czyli holenderskie biuro wydające dokumenty dla kierowców, przygotowuje już stosowny pilotaż. W jego ramach pierwsi 21-latkowie zostaną dopuszczeni do egzaminów na LZV. Jak natomiast tłumaczą sami urzędnicy, ma to być odpowiedź na braki kadrowe w branży, a jednocześnie niewielkie zainteresowanie transportem wśród młodych osób, tłumaczone trudnościami w uzyskaniu uprawnień.


Źródło zdjęcia: Rozpinana naczepa za czteroosiową Scanią 770S – „stonoga” na aż trzy kontenery