Milion Peterbiltów, urodziny Dakaru i powrót marki Deutz – transportowe rocznice

Witam w kolejnym tekście ze stałej serii (poprzednie odcinki tutaj). Jej autor Jacek Franek przygotowuje krótkie, comiesięczne teksty z jubileuszami dotyczącymi branży transportowej. Tym razem będzie to edycja styczniowa, a wśród obchodzących urodziny mamy między innymi słynny Dakar, którego 42. edycja rozgrywa się właśnie w Arabii Saudyjskiej.

41 lat temu: pierwszy rajd Dakar z ciężarówkami

Ciężarówki Sonacome (Fot. Foundation Berliet)
Ciężarówki Sonacome (Fot. Foundation Berliet)

1 stycznia 1980 r. z Paryża wystartował drugi z kolei rajd do Dakaru, ale był to pierwszy rajd tej serii, w którym udział wzięły ciężarówki. Rajd zakończył się 23 stycznia 1980 r. w Dakarze. W rajdzie wystartowało 90 motocykli, 116 samochodów i 10 ciężarówek. Rywalizację ukończyło 25 motocykli, 49 samochodów i 7 ciężarówek. W tej ostatniej klasie 1., 3. i 4. miejsce zajęły ciężarówki Sonacome M210 6×6, a Sonacome to skrót od  (Société nationale algérienne de construction mécanique). Były to pojazdy wyprodukowane w algierskiej fabryce w Rouiba, a model  M210 był wyposażony w potężny silnik Deutz V8 o mocy 210 KM. Pozostałe elementy mechaniczne pochodziły od francuskiego Berlieta, konkretnie od modelu GBC8 lub odmian wojskowych GBA. Zdaniem obserwatorów samochody te wyczyniały prawdziwe cuda na trudnych trasach rajdu. Algierska firma SNVI (Narodowe Stowarzyszenie Pojazdów Przemysłowych) założona została w 1967 r., i zajęła się produkcją ciężarówek, autobusów oraz pojazdów specjalnych i terenowych dla wojska i obrony cywilnej. SNVI bezpośrednio wywodzi się z założonej w 1957 r. spółki SAAB (Société africaine des automobiles, a w ogólnym tłumaczeniu było to Afrykańskie Stowarzyszenie pojazdów Berliet, które zajmowało się obsługa techniczną Berlietów w Algierii. Firma SNVI działa do dziś, w 2015 r. wyprodukowała 1135 ciężarówek, na liście odbiorców jej pojazdów są głównie państwa afrykańskie, ale z ogólnych informacji wynika też, że jej samochody trafiły też na drogi Iraku, Francji, Grenady na Karaibach  i przypuszczalnie też do… Rosji.

25 lat temu: powrót marki Deutz

Magirus-Deutz A 4500 produkowany a latach 1954–58

1 stycznia 1996 r. niemiecka firma Deutz założona w 1864 r. w Kolonii  powróciła do swej pierwotnej nazwy i zaczęła funkcjonować jako Deutz AG. Przedsiębiorstwo działało wcześniej pod różnymi nazwami, m.in. KHD (Klöckner-Humboldt-Deutz AG) i zajmowało się oprócz budowy silników spalinowych chłodzonych przeważnie powietrzem też produkcją lokomotyw, autobusów, ciężarówek i traktorów czy maszyn rolniczych. . Ciężarówki i autobusy były produkowane pod marką Magirus-Deutz. W 2000 r. w Chinach powstała spółka joint venture Weichai-Deutz Diesel Engine Co. Ltd  w celu produkcji licencyjnej silników Deutza,  głównie na rynek chiński. W ostatnich latach Deutz podejmuje szeroką współpracę z producentami z Chin, o czym można przeczytać w tym artykule.

3 lata temu: milion ciężarówek marki Peterbilt

10 stycznia 2018 r. w fabryce Peterbilt Motors Company w Denton w Teksasie  w USA wyprodukowano milionową ciężarówkę Peterbilt. Był to model 567 Heritage, stanowiący swego rodzaju hołd dla tej ekskluzywnej marki ciężarówek. Pojazd ten został bezpłatnie przekazany jednemu z miłośników marki, po konkursie opisywanym tutaj.

Peterbilt należy obecnie do Grupy Paccar, a sam Peterbilt założony został w 1938 r. przez T.A. Petermana, który nabył aktywa upadłej spółki Fageol Motors. W 1939 r. rozpoczęła się produkcja samochodów ciężarowych marki Peterbilt i  w pierwszym roku powstało 14 pojazdów, w kolejnym – 82. W 1958 r. Peterbilt stał się własnością spółki Pacific Car and Foundry (znanej od 1972 r. właśnie jako  Paccar), będącej także właścicielem Kenwortha oraz DAF-a. Fabryka Peterbilta w Denton istnieje od 1980 r.