1000 ciągników zamówionych w 39 sekund – chińskie ciężarówki z silnikami od Niemców

Chińscy producenci ciężarówek po raz kolejny pokazali, że chcą wejść do światowej czołówki. Tamtejsza firma Sany właśnie zaprezentowała swoją nową generację silników, a producentem tych jednostek okazała się prestiżowa firma z Niemiec.

Sany już w ubiegłym roku nawiązało współpracę z niemiecką firmą Deutz. Zawiązano przy tym spółkę joint venture, w której Deutz otrzymał większościowe udziały. Niemiecki producent będzie wytwarzał dla Sany nowe, duże silniki diesla, przeznaczone dla ciężarówek długodystansowych oraz budowlanych. Będą to jednostki zgodne z normami emisji spalin Euro 6, porównywalnymi rygorem z europejską normą Euro 6.

Nowe silniki Deutza mają oznaczenie D12, 12 litrów pojemności, 435 KM mocy maksymalnej oraz 2150 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Wśród osprzętu znajdziemy między innymi układ wtryskowy Common Rail, a zużycie paliwa ma znaleźć się w branżowej czołówce. Co też ważne, Deutz ma wytwarzać te jednostki na terenie Chin, choć pod wszystkim jak najbardziej podpisują się niemieccy inżynierowie.

Pierwszym modelem z silnikiem Deutz D12 jest długodystansowy ciągnik Sany Kingway 435. W związku z pandemią koronawirusa, premiera tego pojazdu odbyła się przez internet, w formie transmisji na żywo. W czasie wydarzenia klienci mogli też składać zamówienia, a pierwsze 1000 egzemplarzy rozeszło się w ciągu 39 sekund. Coś takiego może robić wrażenie, choć w Chinach podobne historie pojawiają się już regularnie.

A na koniec porcja historii. Na pewno słyszeliście o marce Magirus-Deutz, która do lat 70-tych była jednym z największych producentów ciężarówek w Europie. Jak wyjaśniałem ostatnio w tym artykule, firma słynęła zwłaszcza ze świetnych silników, mających widlasty układ oraz chłodzenie powietrzem. Następnie dokonano jednak podziału, w ramach którego ciężarowa część firmy została wchłonięta przez Iveco. Magirus istnieje pod włoskimi skrzydłami do dzisiaj, specjalizując się w zabudowach dla wozów strażackich. Tymczasem Deutz skupił się na produkcji samych silników, dostarczając je między innymi dla przemysłu. Z czasem Deutz zaczął też chłodzić silniki cieczą, a także stosować układ rzędowy. Silniki dla Sany nie różnią się więc pod tym względem od konkurencji.