Konkurs dla ciężarówek Nordic Trophy 2023: fotogaleria oraz prezentacja zwycięzcy

Nordic Trophy to najsłynniejszy skandynawski konkurs dla samochodów ciężarowych, organizowany przy okazji zlotu Trailer Trucking Festival. Nagradzane tam projekty zwykle zdobywają rozgłos na cała Europę, a poziom rywalizacji jest aż tak wysoki, że wymagał zastosowania podziału na dwie klasy. W pierwszej z nich, zwanej „Mästarklassen”, startują zwycięzcy tego konkursu z przeszłości, natomiast w drugiej, noszącej nazwę „Utmanarklassen”, wyróżnia się osoby dopiero walczące o najwyższe trofeum.

Tegoroczna edycja Nordic Trophy, już 43. w historii, odbyła się w miniony weekend. Na szwedzki zlot Trailer Trucking Festival zjechało się wówczas blisko 400 ciężarówek, pochodzących z 14 różnych krajów, a do walki o główne nagrody zaklasyfikowało się łącznie 160 z nich. Najpierw jury oceniało je we dwóch wspomnianych już kategoriach, a następnie topowa dziesiątka, złożona z pięciu najlepszych mistrzów oraz pięciu pretendentów, zawalczyła o główną nagrodę, czyli prestiżowy tytuł Nordic Tropy 2023.

Zdobywca I miejsca:

Zdobywca II miejsca:

Zdobywca III miejsca:

Zazwyczaj tę główną nagrodę zdobywa któryś ze skandynawskich lub fińskich mistrzów, mających w domu całą kolekcję pucharów z Nordic Trophy.  W tym roku sprawy potoczyły się jednak o tyle ciekawie, że najwyższą nagrodę zdobyła ciężarówka z „Utmanarklassen”, czyli klasy pretendentów, dodatkowo niezarejestrowana w żadnym z krajów nordyckich. Mowa tutaj bowiem o Scanii 660S „Indy”, która przyjechała na zlot ze Szwajcarii, z firmy Müller Ermensee. Przewoźnik ten znany jest już z wielu europejskich imprez i wielokrotnie go nagradzano, ale dopiero teraz udało mu się sięgnąć po najbardziej prestiżowe wyróżnienie ze Skandynawii.

Scania 660S „Indy”, zmodyfikowana wraz z chłodniczą naczepą, to zestaw inspirowany filmami z serii „Indiana Jones”. Poza niesamowitym lakierem, przedstawiającym przygody tytułowego poróżnika, znajdziemy tam też bardzo rozbudowane obudowy podwozi, ciekawie skompletowane oświetlenie, a także wyjątkowe wnętrze, w którym elementy plastikowe pokryto kolejnymi motywami z filmu. Jeśli natomiast chodzi o dalsze miejsca podium, a więc zdobywców drugiej i trzeciej nagrody w klasyfikacji generalnej, to tutaj pojawiły się pojazdy od weteranów nordyckiego tuningu. Miejsce drugie zajęło Volvo FH 500 Duńczyka Henrika Guldagera, będące współczesnym wydaniem jego projektu z 1985 roku (artykuł na ten temat tutaj), a miejsce trzecie zajęła Scania 650S z fińskiej firmy Kuljetus Ristimaa (opisywana tutaj).

Tyle komentarza, teraz czas na zdjęcia. To zestaw ponad 70 zdjęć wykonanych na Trailer Trucking Festival 2023 przez Pawła Tobolskiego. By łatwo je przeglądać, wystarczy otworzyć pierwsze ze zdjęć, a następnie przesuwać na boki palcem (smartfony) lub naciskać strzałkę (komputery).