Dobór akumulatora – poznaj proste zasady

Publikacja na zamówienie

Dobór akumulatora zależy przede wszystkim od jego parametrów, ale nie tylko. Warto zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów, dzięki którym nie utrudnimy sobie życia. Oczywiście najlepiej powierzyć to zadanie specjalistom, ale jeśli chcemy zrobić to sami, polecamy przeczytać kilka następujących akapitów. 

Dobór akumulatora – jakość vs cena 

Nikt nie chce przepłacać za akumulator – i słusznie! Nie warto jednak przesadnie oszczędzać. Dlaczego? Choćby dlatego, że właśnie od niego zależy, czy nasz pojazd nie zawiedzie w najmniej oczekiwanym momencie – a tego nie chcemy. Dobór akumulatora powinniśmy oprzeć oczywiście na naszym dostępnym budżecie, ale jednocześnie należy pamiętać, aby wybrać ogniwo spełniające wszystkie wymagania pojazdu. 

Dobór akumulatora – jaka marka? 

Na rynku można znaleźć obecnie wiele produktów o nieznanym pochodzeniu, od producentów nieposiadających żadnej historii. Na przeciwległym biegunie znajdują się takie firmy jak Varta, która produkuje akumulatory od 130 lat. To robi wrażenie, prawda? Mimo tak długiej tradycji, z oficjalnej strony producenta możemy dowiedzieć się o kolejnych nowoczesnych rozwiązaniach, które sprawiają, że akumulatory tej marki są coraz nowocześniejsze, bardziej wydajne, lżejsze, bezpieczniejsze oraz bezobsługowe. Dla nas ważne jest również to, że na zakup akumulatora znanej firmy otrzymamy gwarancję. 

Dobór akumulatora – parametry 

Kiedy zastanawiamy się, jaki akumulator wybrać, parametry są najważniejszą rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę. Niektóre z nich, takie jak wymiary i biegunowość, decydują o tym, czy dane ogniwo zmieści się w naszym samochodzie i czy będziemy w stanie je podłączyć. Pozostałe, czyli napięcie (zwykle 12 V), natężenie (np. 60 A) i pojemność (np. 650 Ah), mówią o mocy i wydajności akumulatora, co jest niezbędne, aby uruchomić silnik i możliwie długo zapewniać niezawodną pracę wszystkim urządzeniom, takim jak radio czy klimatyzacja, ale również systemy bezpieczeństwa. 

Dobór akumulatora warto zlecić w warsztacie samochodowym

Dobór akumulatora – podsumowanie 

Przedstawiliśmy najważniejsze wskazówki dotyczące doboru akumulatora, które sprowadzają się do tego, że warto wybrać akumulator znanej firmy, która zapewnia odpowiednią jakość i gwarancję. Ponadto należy pamiętać o parametrach pasujących do naszego pojazdu (znajdziemy je w instrukcji obsługi) lub na starej baterii. Można też skorzystać z serwisu Battery Point, gdzie doradcy pomogą dobrać odpowiedni akumulator w interesującej nas cenie, a w razie potrzeby umówią jego wymianę w warsztacie.