Iveco X-Way 570 dla polskiej branży leśnej – na testy w umiarkowanie trudnym terenie

Są w Europie takie miejsca, gdzie leśne ciężarówki marki Iveco cieszą się wprost ogromną popularnością. Można tu wskazać chociażby południowo-zachodnie Niemcy, z pasmem górskim Szwarcwaldu. Za to w polskiej branży leśnej włoska marka stała się pewną rzadkością. Dlatego Iveco Poland zabiera się teraz do szukania klientów, przygotowując dla nich specjalistyczne demo.

Na ubiegłotygodniowych, kieleckich targach Las-Expo można było zobaczyć zielone Iveco X-Way 570, wraz z leśną zabudową stanowiące nowy widok na polskich drogach. Samochód ten będzie teraz oferowany przez Iveco Poland w ramach testów dla potencjalnych klientów, dysponując pełnym przygotowaniem do pracy z drewnem stosowym.


Zdjęcie ze Scanią z następującego artykułu: Odrestaurowany zestaw do dłużycy jako prezent na urodziny – 33-letnia Scania 143E

Podczas kieleckich targów ciężarówka była prezentowana na stoisku firmy Januszki z Lubomierza, znanej z tuningowania, a nawet kompletnego odrestaurowywania zestawów do przewozu drewna. To beskidzkie przedsiębiorstwo okazało się odpowiedzialne za przygotowanie „demówki” dla Iveco, na czele z montażem aluminiowej, fińskiej zabudowy marki Alucar. Tam też wykonano operację przedłużenia ramy, która została zwieńczona żurawiem Hiab LogLift.

Jeśli chodzi o podwozie, to Iveco chce przekonać klientów umiarkowanie terenową konfiguracją, o niskiej masie własnej. Dlatego też wybrano szosowo-terenowy model X-Way, wyposażając go w napęd 6×4 bez zwolnic, przełożenie główne 3.40, pneumatyczne zawieszenie tylnych osi, pneumatycznie zawieszoną kabinę, aluminiowe felgi i hamulec silnikowy bez retardera. W połączeniu z budowlanym ogumieniem na aluminiowych felgach, ma to tworzyć propozycję do tych lasów, które znajdują się na przykład w górskich regionach, na kamienistym terenie.

Kierowca prezentowanej ciężarówki będzie miał do dyspozycji silnik Cursor 13 o mocy 570 KM i momencie obrotowym 2500 Nm, a także 16-biegową, zautomatyzowaną skrzynię marki ZF. Taki napęd, w połączeniu z omówionym już podwoziem, ma zapewniać 60 ton technicznego DMC zestawu, z czego 30 ton może przypadać na samą ciężarówkę. Za to w kwestii urządzenia miejsca pracy X-Way wypadanie podobnie do wspomnianego S-Waya, oferując dwa łóżka, komfortowy fotel kierowcy i dużą lodówkę.