Iveco oraz Hyundai wspólnie zbudują nowe napędy – dalsze zacieśnienie współpracy

Powyżej: Iveco S-eWay FCEV z napędem wodorowym

Wczoraj pojawiła się zaskakująca zapowiedź, według której Iveco oraz Ford Trucks mogą zacząć stosować wspólne kabiny (artykuł znajdziecie tutaj). Tymczasem jeśli chodzi o układy napędowe, Iveco zamierza rozwinąć swoją współpracę z Hyundaiem.

Przedstawiciele Iveco oraz Hyundaia właśnie podpisali list intencyjny, który zakłada zacieśnienie współpracy w zakresie nowych układów napędowych. Firmy zamierzają się więc dzielić rozwiązaniami w zakresie jazdy na prądzie lub wodorze. Dzięki temu tempo prowadzonych prac ma być wyraźnie szybsze.

Iveco oraz Hyundai współpracują w tym temacie już od pewnego czasu. To właśnie koreańska firma dostarczyła bowiem podzespoły dla wodorowej odmiany Iveco Daily. Poza tym Iveco ma wkrótce wprowadzić na rynek nowy, mniejszy model z napędem elektrycznym, który od strony podwoziowej będzie wywodził się z Hyundaia (zapowiadałem go tutaj).

Dla niezorientowanych dodam, że Hyundai ma w swojej ofercie także ciężkie modele, wytwarzane w Korei Południowej. Na bazie jednego z nich – dalekobieżnego Hyundaia Xcient – stworzono ciężką ciężarówkę wodorową, od kilku lat testowaną w Europie, między innymi w Niemczech oraz w Szwajcarii (informacje na ten temat tutaj).

Hyundai Xcient z napędem wodorowym: