Iveco wprowadzi nowy, mniejszy i lżejszy model – podpisano umowę z Hyundaiem

Iveco przygotowuje się do wejścia na rynek mniejszych pojazdów. Włoski producent właśnie podpisał umowę o współpracy z Hyundaiem, w wyniku której wprowadzi na rynek lekki model na koreańskim podwoziu.

Podpisana w Seulu umowa dotyczy nowej platformy marki Hyundai, przewidzianej dla samochodów elektrycznych o DMC między 2,5 a 3,5 tony. Wszystko wskazuje więc na to, że nowy model Iveco będzie plasował się poniżej Daily, jako mniejsza i lżejsza oferta. Poza tym zaletą koreańskiej platformy ma być niskopodłogowa konstrukcja, co zapowiada samochód o miejskim, typowo azjatyckim układzie.

Założenie współpracy jest takie, by Hyundai produkował oraz dostarczał do Europy kompletne podwozia, natomiast Iveco dostosowywało je do lokalnych potrzeb, a także zajmowało się europejską sprzedażą. Gotowy pojazd ma zostać zaprezentowany już na wrześniowych targach IAA Transportation 2024 w Hanowerze, a więc za nieco ponad pół roku.

To już kolejny etap współpracy między Iveco a Hyundaiem, rozwijającej się od marca 2022 roku. Wcześniej Koreańczycy dostarczyli Włochom elementy wodorowego układu napędowego, pracujące w modelach Iveco eDaily FCEV oraz Iveco S-eWay FCEV.

Jak natomiast będzie wyglądało to nowe Iveco? Niestety, tutaj na razie nie ma żadnych szczegółów. Niemniej po spojrzeniu na koreańską stronę Hyundaia można znaleźć pewną zapowiedź. Promuje się tam nową wersję modelu Porter, przed laty znanego w Europie pod nazwą H100. Otrzymał on właśnie elektryczny napęd nowej generacji, oferuje około 200-250 kilometrów zasięgu i ma na tylnej osie malutkie ogumienie typu 145R13 8PR.

Nowe Hyundai Porter EV: