Nowe Iveco powstanie na bazie Hyundaia ST1 – to lekki model bez pełnej ramy

Na początku lutego Iveco zapowiedziało premierę nowego auta dostawczego, przygotowywanego bezpośredniej współpracy z Hyundaiem. Teraz pojawiły się nowe doniesienia na ten temat, zdradzające bardzo wiele detali.

Już kilka tygodni temu Hyundai pokazał nowy model o nazwie ST1, będący elektrycznym samochodem dostawczym o DMC między 2,5 a 3,5 tony. Dzisiaj Koreańczycy dodali zaś do tego informację, jak będzie wyglądał sprzedażowy podział dla tego modelu. Otóż Hyundai ma dostarczać ST1 na terenie krajów azjatyckich, natomiast dystrybucją w Europie zajmie się właśnie Iveco, zmieniając przy tym znaczek na masce. Tym samym stało więc jasne, jaki pojazd Włosi zamierzają pokazać w najbliższych miesiącach.

Hyundai ST1 wywodzi się w pasażerskiego minivana o nazwie Staria, dostępnego już w wybranych krajach europejskich. To oznacza niewielką szoferkę, o 2 metrach szerokości i 2 metrach w wysokości, a także układ przekazywania napędu na przednie koła. Poza tym, choć ST1 będzie dostępne także jako podwozie pod zabudowę, nie znajdziemy w nim klasycznej, pełnej ramy. Jest to konstrukcja częściowo samonośna, co typowe dla małych aut dostawczych.

W stosunku do Iveco Daily, mowa tutaj o kompletnie różnym typie budowy i po prostu innej specyfice pojazdu. Można się więc spodziewać, że nowy model nie będzie bezpośrednio konkurował z „Dajlakiem” i raczej nie zagrozi jego rynkowej pozycji. Można też powiedzieć, że dla gamy Iveco będzie to wręcz historyczny przełom i wielka nowość. Dotychczas włoski producent znany był bowiem z tego, że nie oferował po prostu żadnego modelu bez pełnej ramy.

Premiera Hyundaia ST1 ze znaczkiem Iveco ma mieć miejsce na wrześniowych targach IAA Transportation 2024 w Hanowerze. Wtedy też powinniśmy poznać dodatkowe informacje na temat parametrów technicznych tego pojazdu w wersji na Europę.

Wspomniany Hyundai Staria: