Inteligentny tachograf drugiej generacji już gotowy – nowy Stoneridge rozpozna granice

Na wstępnie przypomnijmy sobie część harmonogramu zmian, które ma wprowadzić słynny „Pakiet Mobilności”:

20 sierpnia 2023 roku: Tego dnia obowiązkowa stanie się druga generacja inteligentnych tachografów, dla wszystkich nowo rejestrowanych pojazdów. Urządzenia te automatycznie zarejestrują moment przekroczenia granicy, dzięki danym z systemu satelitarnego.

31 grudnia 2024 roku: Nowe tachografy trafią także do starszych ciężarówek, wykonujących transport międzynarodowy i nieposiadających dotychczas inteligentnego żadnej generacji. Jednocześnie rozszerzy się zakres kontroli tachografów, do aż 56 dni.

20 sierpnia 2025 roku: Nowe tachografy trafią także do  starszych ciężarówek, wykonujących transport międzynarodowy i posiadających dotychczas inteligentny tachograf pierwszej generacji.

1 czerwca 2026 roku: Tachografy staną się obowiązkowe dla samochodów o DMC od 2,5 tony, w transporcie międzynarodowym. Również i tutaj będą to tachografy inteligentne drugiej generacji.

Wszędzie wokół mowa była o inteligentnych tachografach drugiej generacji. I właśnie coś takiego zaprezentowała ostatnio firma Stoneridge, a więc jeden z wiodących producentów tego typu urządzeń. Urządzenie o nazwie SE 5000-8 Connekt ma być gotowe do spełnienia wymogów Pakietu, a także ułatwi kontrolowanie ruchu międzynarodowego.

Dzięki modułowi GNSS, Stoneridge SE 5000-8 Connekt automatycznie zapisze wszystkie momenty przekraczania granic. Mówiąc bardziej dokładnie, informacja ta zostanie zapisana po dokładnie 2 minutach spędzonych w danym kraju. Przewidziano też powiększoną pamięć wewnętrzną, która ułatwi magazynowanie takich informacji. A do tego dojdzie system automatycznego rozpoznawania stref czasowych, również w oparciu o granice.

Wszystko po to, by służby kontrolne mogły z łatwością rozpoznawać kabotaż, czy momenty zjazdu do kraju zarejestrowania. Trzeba bowiem pamiętać, że od lutego 2022 roku każda ciężarówka ma zjeżdżać do swojego kraju raz na osiem tygodni, po wykorzystaniu w danym kraju limitu kabotażu ma obowiązywać czterodniowy zakaz, a kierowcy jeżdżący w kabotażu oraz na „przerzutach” mają być obejmowani delegowaniem. Choć to też może jeszcze ulec zamianie, jako że nie brakuje stron wyrażających sprzeciw. Więcej informacji na ten temat: Belgia zaskarżyła Pakiet Mobilności, oskarżając większych sąsiadów o protekcjonizm oraz Co wygra w UE: walka z przerzutami i kabotażem czy walka o każdy procent CO2?