Hiszpańska policja jeździ starym Iveco EuroTech i nagrywa groźne wyprzedzanie

Hiszpania już na stałe dołączyła do krajów, które patrolują drogi przy użyciu nieoznakowanej ciężarówki. Od ubiegłego roku regularnie pojawiają się doniesienia na ten temat, zwracając przy okazji uwagę bardzo specyficznym doborem sprzętu.

Zarówno w informacjach z ubiegłego roku, jak i tych z minionego weekendu, wydział ruchu drogowego z regionu Galicja pokazał nieoznakowaną, dwuosiową solówkę marki Iveco. Jest to egzemplarz modelu EuroTech 190E27, co pozwala stwierdzić, że policjanci poruszają się niemalże transportowym „youngtimerem”. Mowa tutaj bowiem o wersji popularnej w połowie lat 90-tych, wyposażonej w 8-litrowy silnik o mocy 270 KM, spełniającej normy Euro 2 lub Euro 3 i zwykle łączonej z manualną przekładnią ZF o 8 lub 16 biegach.

Do czego natomiast służy ten pojazd? Co ciekawe, zakres kontroli ma być wyraźnie szerszy niż na przykład w ciężarowych patrolach z Wielkiej Brytanii lub Holandii (omawianych tutaj i tutaj). Hiszpańscy policjanci z Iveco nie tylko bowiem jeżdżą po autostradach, by wyłapywać kierowców ciężarówek korzystających z telefonów, ale też często wyjeżdżają na drogi jednojezdniowe, przyglądając się wyprzedzaniu przez kierowców aut osobowych. Gdy jest to manewr szczególnie niebezpieczny, zmuszający załogę ciężarówki do hamowania lub po prostu wykonywany na linii ciągłej, policjanci zapisują z tego nagranie, odnotowują dane pojazdu, przekazują je do mniejszego radiowozu i proszą o jego zatrzymanie, w celu wystawienia mandatu. Efekt właśnie takiej akcji możecie zobaczyć powyżej.

Dodatkowe zdjęcia: