Historyczny film o przemycie sprzętu dla Solidarności – Volvo F12 zagrało tam istotną rolę

Pieczołowicie odrestaurowane Volvo F12 385 VIP z 1987 roku, szerzej opisywane przeze mnie w jednej z pierwszych „Sesji Miesiąca”, właśnie doczekało się filmowego debiutu. U boku ciężarówki zagrał także jej właściciel, spedytor Dawid Bloch z Gdańska, a ponadto na ekranie przewinął się ciągnik siodłowy Jelcz 317D z 1983 roku, należący do gdyńskiej firmy Transmruk, przewożącej kontenery. Wszystko to w ramach nowego filmu dokumentalnego Telewizji Polskiej, zatytułowanego „Norweska Misja”.

Obraz ten zapowiadałem już dwa lata temu, w dłuższym artykule Volvo F12 i Jelcz 317D wspólnie na planie filmu dokumentalnego – Świnoujście, rok 1986. Mogliście się wówczas dowiedzieć, że „Norweska Misja” będzie opowiadała o nieudanym przemycie maszyn drukarskich i antykomunistycznej literatury, zakupionych przez Solidarność i przejętych w świnoujskim porcie przez SB. W zleceniu tym uczestniczył szwedzki kierowca-przewoźnik Lenart Jöern, jadący wiekową już wówczas Scanią serii 0 i rzekomo mający już przemytnicze doświadczenie. Dlaczego natomiast ciężarówka już w Szwecji zwracała uwagę służb kontrolnych, dlaczego zatrzymano ją w Polsce, jakie błędy popełnił kierowca, co zepsuli organizatorzy i jaką rolę mógł odegrać zagraniczny wywiad? O tym właśnie opowiada „Norweska Misja”.

Cały film jest już dostępny w sieci, liczy około 50 minut i znajdziecie go na stronie internetowej TVP VOD, bez jakichkolwiek opłat. Składają się na niego współczesne wywiady, archiwalne nagrania oraz fabularyzowane fragmenty, pokazujące między innymi kontrole ciężarówki oraz moment aresztowania kierowcy. To właśnie w tych ostatnich scenach zagrało biało-niebieskie Volvo F12, za kierownicą zasiadł sam Dawid Bloch, a tło stanowił Jelcz 317. Volvo symbolicznie odgrywało przy tym wspomnianą Scanię (wszak odrestaurowanej Scanii tej generacji niestety w Polsce nie znajdziemy), mając przy tym założone szwedzkie tablice i przysłonięte wszelkie polskie oznaczenia. Najdłuższe sceny z ciężarówkami – zwykle przeplatane wywiadami – pojawiają się między 17. a 20. minutą. Są też archiwalne sceny z granic w okolicach 14., 26. oraz 39. minuty, a oryginalna Scania pokazana jest w 16:30.

Kilka kadrów z filmu: