„Gabaryty na rzeki” lub „gabaryty na tory” – pomysł władz z zachodu Niemiec

Na zdjęciu: nowe Volvo FH16 780

Kontrowersyjne hasło „tiry na tory” właśnie doczekało się rozszerzenia. Niemcy zaczęli się domagać „gabarytów na torach”, a nawet „gabarytów na rzekach”, odnosząc to głównie do transportu turbin wiatrowych.

Te nowe pomysły pochodzą z landu Nadrenia Północna-Westfalia (Nordrhein-Westfalen), obejmującego między innymi Zagłębie Ruhry. Tamtejsza infrastruktura znana jest z coraz gorszego stanu technicznego, w tym zwłaszcza wyeksploatowanych mostów i wiaduktów, a jednocześnie odbywają się tam wyjątkowo liczne transporty elementów do turbin wiatrowych. Szacuje się, że opiewają one na nawet 30 tys. ponadnormatywnych ładunków rocznie.

Nadrenia Północna-Westfalia na mapie:

Dotychczas ładunki te przewożono ciężarówkami, co wydawało się oczywiste z uwagi na masy oraz wymiary. Teraz władze landu wyszły jednak z propozycją zmiany, chcąc wymusić przeniesienie tych transportów na barki lub wagony. Nowe wiatraki miałyby więc przemieszczać się wewnątrz landu po rzekach lub torach, a ciężarówki odpowiadałyby tylko za końcowe fragmenty przewozów, odbierając ładunki z najbliższego terminalu i dostarczając je do miejsc planowanego montażu.

Zdaniem landowego ministerstwa transportu, miałby to być sposób na spowolnienie degradacji infrastruktury drogowej. Poza tym wskazuje się kwestie ekologiczne, jako że jedna barka mogłaby przetransportować od trzech do pięciu ponadnormatywnych ładunków jednocześnie. Główną rolę miałyby przy tym odegrać 23 porty rzeczne, znajdujące się na terenie Nadrenii Północnej-Westfalii, a gdyby to nie wystarczyło, pomóc miałyby także kolejowo-drogowe terminale intermodalne.

Czy jednak coś takiego faktycznie dałoby się zorganizować? Od kiedy tylko zaprezentowano omawianą propozycję, pojawiają się ostre głosy krytyki i powątpiewania. Przypomina się, że spośród wspomnianych 23 portów, tylko nieliczne dysponują odpowiednio ciężkimi dźwigami, zdolnymi przenosić elementy turbin wiatrowych. Zwraca się też uwagę, że transport rzeczny może nie dysponować wystarczającą przepustowością. Za to o pomyśle z koleją trudno w ogóle dyskutować, wszak infrastruktura kolejowa zwyczajnie nie pomieści ponadnormatywnych ładunków, z uwagi na zbyt niskie tunele, zbyt wąskie mosty i zbyt małe skrajnie.