Freightliner z „kurnikiem” niczym z Ducato lub Mastera – historia zatoczyła koło

Zdjęcia: Volens (FB)

Sprzedaż polskich kabin sypialnych i zabudów działa w Stanach Zjednoczonych coraz prężniej. Zaczęło się od „kurników” oferowanych dla bliźniaków europejskich modeli, jak Ram ProMaster, Ford Transit, a także Mercedes-Bez lub Freightliner Sprinter. Z czasem zaczęto zabudowywać także konstrukcje typowo amerykańskie, jak pełnowymiarowe pickupy, czy auta dostawcze marek GMC i Chevrolet. A na początku bieżącego roku typowo europejska kabina trafiła nawet na amerykański ciągnik z najwyższej klasy wagowej.

Firma Volens ze stanu Ohio, która zasłynęła ze sprzedaży produktów polskiej marki Jegger, wzięła w styczniu na warsztat ciągnik siodłowy Freightliner Cascadia. To wieloletni lider amerykańskiej sprzedaży, w ogromnych ilościach występujący zwłaszcza w transporcie dalekobieżnym. Technicznie spokrewniono go z Mercedesem Actrosem, a oferta fabrycznych kabin przewiduje nawet 180-centymetrową sypialnię. Ten używany egzemplarz został jednak wyposażony w krótką kabinę dzienną, najwyraźniej będąc przeznaczonym do transportu lokalnego. By natomiast przystosować go do pracy na dłuższych dystansach, sięgnięto właśnie po typowo europejską, dachową kabinę z tworzywa.

O ile Ramy ProMaster z „kurnikami” mogły Amerykanów dziwić, to taki ciągnik może wręcz wprawiać w osłupienie. Tym bardziej, że amerykańskie ciągniki nie są przecież ograniczone długością, a fabryczne nadwozie sypialne do Cascadii znajdziemy tam zapewne na co drugim złomie. Choć z drugiej strony można też powiedzieć, że to idealne nawiązanie do historii. To właśnie Freightliner jest bowiem oficjalnie uznawany za twórcę dachowych kabin sypialnych. Aluminiowy „kurnik” pojawił się w firmowej ofercie już w 1953 roku i był wówczas uważany za bardzo nowatorskie rozwiązanie. Pisałem o tym nieco więcej w artykule zatytułowanym Historia dachowych kabin sypialnych – w roli głównej pierwszy „kurnik” z 1953 roku

Na koniec jeszcze wyjaśnię, że za sprzedaż tego typu kabin odpowiadają w USA dwie firmy. To przedsiębiorstwa Volens oraz Synergy Upfit, założone przez przybyszy z Europy Wschodniej, w tym przede wszystkim z Ukrainy. Poza dachowymi sypialniami, sprowadzają one z Polski także kompletne zabudowy z europaletowymi wymiarami, czy nawet układy pneumatycznego zawieszenia. A jednocześnie przybywa przewoźników, którzy przemierzają z takim sprzętem amerykańskie, dalekie trasy.

Przykładowe Cascadie z dwoma wariantami fabrycznej sypialni: