Dłuższy zestaw pod kontenery na międzynarodówce – legalnie wjedzie do Niemiec

W nawiązaniu do tekstu:

Bruksela dopuści dłuższe i znacznie cięższe ciężarówki – lista propozycji na 2023 rok

Prawdopodobnie już pod koniec przyszłego roku w życie wejdą nowe zasady długości oraz masy samochodów ciężarowych. Unia Europejska zapowiada między innymi popularyzację 25-metrowych zestawów, zwłaszcza w zakresie transportu międzynarodowego. A tymczasem pojawiają się kolejni przewoźnicy, którzy chcą rozkręcić takie usługi jeszcze na obecnych zasadach.

Holenderska firma D-Tec, znana głównie za sprawą rozpinanych naczep podkontenerowych, zaprezentowała nowy zestaw do 25-metrowego transportu międzynarodowego. Jest to konfiguracja stworzona specjalnie po to, by spełnić zarówno niemieckie, jak i holenderskie normy w zakresie zwrotności (które wyraźnie się różnią). Ponadto całość została maksymalnie odchudzona, by dzięki temu lepiej sprawdzić się w rygorystycznych, niemieckich normach masy całkowitej. Te, nawet przy 25-tonowych zestawach, pozwalają bowiem tylko na 40 ton.

Tak powstały zestaw przewiduje dwie trzyosiowe naczepy, z których pierwsza jest pojazdem bardziej specjalistycznym. Mieści się na niej jeden kontener 20-stopowy, a za nim znajduje się dodatkowe siodło. Tam podpinana jest druga z naczep, dla odmiany o maksymalnie uproszczonej konstrukcji. Przystosowano ją wyłącznie do przewozu kontenerów 40-stopowych, bez żadnych innych możliwości, by w ten sposób ograniczyć masę własną. Poza tym ogólna konstrukcja całego zestawu miała zostać odchudzona w porównaniu do naczep stosowanych pojedynczo. 

D-Tec twierdzi, że w skali całego zestawu takie odchudzenie przyniosło dodatkowe 1500 kilogramów ładowności. Niemniej nadal nie da się ukryć, że to konfiguracja do przewozu kontenerów z lekkimi ładunkami. W przeciwnym wypadku niemieckie 40 ton natychmiast zostanie przekroczone. Inna sprawa, że po zmianach planowanych na przyszły rok nawet niemieckie może zauważalnie wzrosnąć. Unia Europejska wspomina bowiem o powszechnym podniesieniu tego parametru do 44 ton lub nawet do 60 ton w transporcie intermodalnym.

A tymczasem zainteresowanych nie brakuje. D-Tec opracował omawiany zestaw wspólnie z jednym z klientów i przewoźnik ten natychmiast odebrał pierwszy egzemplarz. Mowa tutaj o firmie Van der Most Transport, która zamierza przewozić lekkie kontenery między Holandią a Niemcami. Firma liczy przy tym na ogromne oszczędności, tylko w kwestii paliwa szacując je na około 30 procent (w stosunku do ilości przewożonego ładunku).