DAF XG+ jako ciągnik 8×4 do przewozu „gabarytów” – w Niemczech mocno się wyróżni

Ciągniki do transportu ponadnormatywnego to prawdziwa specjalność producentów z Niemiec. Nic więc dziwnego, że tamtejsza branża została kompletnie zdominowana przez ciężkie MAN-y oraz Mercedesy. A jednak, to właśnie w Niemczech pojawiła się ostatnio ponadnormatywna premiera, w postaci czteroosiowego ciągnika siodłowego DAF XG+.

Właścicielem prezentowanej ciężarówki jest firma Krebs Korrosionsschutz, specjalizująca się w konserwacji wielkoformatowych konstrukcji z metalu, a przy okazji oferująca też usługi dźwigowe oraz transport ponadnormatywny. Właśnie do tej ostatniej roli zamówiono nowego DAF-a w konfiguracji 8×4, w nomenklaturze producenta oznaczanej skrótem FTM.

Pod największą kabiną na rynku, typową dla modelu XG+, zamontowano najmocniejszy silnik dostępny w europejskiej gamie DAF-a. Pozostaje nim Paccar MX-13 o mocy 530 KM, jako że większy, 660-konny Paccar MX-15 nadal jest ofertą tylko na Australię. Do tego doszła pchana oś skrętna, dwie osie napędowe, a także niefabrycznie obudowana wieża za tylną kabiną, mieszcząca zbiorniki paliwa, powietrza oraz płynu do hydrauliki.

Pod względem możliwości przewozowych DAF XG+ 530 FTM może zaoferować 120 ton dopuszczalnej masy całkowitej zestawu. Czyni go to ciągnikiem do średnio ciężkich zastosowań, o umiarkowanie wyspecjalizowanym charakterze. Niemniej znaczna część pracy w Krebs Korrosionsschutz odbywa się ze stosunkowo lekkimi ładunkami o dużej objętości, więc DAF powinien być tam jak znalazł. Do cięższych zastosowań firma posiada natomiast Volvo FH16 750.