Zagraniczne ciężarówki na Białorusi, czyli co przyjeżdża z Azji, Bałkanów i Kaukazu

Ze wschodu docierają informacje o jeszcze bardziej skomplikowanej sytuacji na granicach. Tym razem dotyczy to granicy białorusko-rosyjskiej, która od minionego weekendu nie może być przekraczana przez żadnych kierowców ciężarówek pochodzących z krajów trzecich. Zamiast tego muszą oni wyjechać z Białorusi na Łotwę, by natomiast stamtąd wjechać do Rosji. W praktyce oznacza to więc wiele dodatkowych dni w kolejkach i znaczne spowolnienie tych ładunków, które jadą na przykład z krajów Unii Europejskiej do Kazachstanu.

Jeszcze niedawno problem ten dotyczyłby wielu przewoźników ze wschodu Unii Europejskiej, w tym między innymi z Polski. Kto natomiast zostanie nim dotknięty obecnie, w obliczu wojennych sankcji, zakazujących ruchu unijnych ciężarówek w Rosji oraz rosyjskich w Unii? Aktualna lista jest znacznie bardziej egzotyczna, obejmując głównie przewoźników z Azji Środkowej, Kaukazu i pozaunijnej części Bałkanów. W końcu to jedyne grupy, która nie podlegają obecnie pod sankcje z żadnej ze stron.

Jak natomiast wyglądają te ciężarówki? Jakich modeli można się spodziewać i jakie pojawiają się roczniki? Temu przyjrzymy się na obrazowym przykładzie. Poniżej zamieszczam bowiem galerię zdjęć z zagranicznymi ciężarówkami, które w ostatnich tygodniach zostały sfotografowane na głównych trasach tranzytowych we wschodniej Białorusi. Autorem tych zdjęć jest białoruski fotograf Egor Andreevich, prowadzący na Facebooku stronę Truck spotters of Belarus©, a całość postanowiłem podzielić według krajów zarejestrowania.

Armenia (Kaukaz):

Azerbejdżan (Kaukaz):

Gruzja (Kaukaz):

Kazachstan (Azja Środkowa):

Kirgistan (Azja Środkowa):

Mołdawia (pogranicze Bałkanów i Europy Wschodniej):

Serbia (Bałkany):

Tadżykistan (Azja Środkowa):

Uzbekistan: