DAF XF105 „300” jeździ teraz po Azji – zdjęcie z granicy Chin oraz Kazachstanu

Powyżej: rok 2008, tuż przed Nordic Trophy (źródło: Repiński Transport)

Minęło już 16 lat, od kiedy na polskich drogach pojawił się słynny DAF XF105 o przydomku „300”. Był to wówczas najnowszy i najbardziej zaawansowany projekt firmy Repiński Transport z Kościerzyny, nawiązujący do filmu o słynnych, spartańskich wojownikach. Ciągnik zachwycał przy tym malowaniem całego nadwozia, wnętrze wypełniała czerwona skóra i rozbudowany sprzęt audio, a na tylnym podeście można było znaleźć spartańską tarczę osłaniającą siodło. W późniejszym okresie ciężarówka została też nieco wzmocniona, z fabrycznych 460 do niemal 530 koni mechanicznych.

Tak przygotowana „stopiątka” zrobiła niegdyś furorę na polskich zlotach ciężarówek. Prezentowano ją między innymi w Bydgoszczy oraz w Krakowie, a więc na imprezach, które całkowicie zniknęły już z kalendarza. Następnie pojazd wystąpił też w szwedzkim konkursie Nordic Trophy 2008 i nawet tam wyróżnił się z tłumu. Dlatego to właśnie tego DAF-a firma Repiński Transport wspomina jako początek swojej prawdziwej kariery w tuningu. Z drugiej strony, ciężarówka była też po prostu narzędziem pracy, każdego dnia ciągając za sobą silos lub wywrotkę. Okazała się to też eksploatacja naprawdę długotrwała i sam po raz ostatni widziałem ten ciągnik jeszcze w 2014 roku. Siedmiolatek stał wówczas na MOP-ie przy autostradzie A2 i pomimo słusznego przebiegu wyglądał naprawdę dobrze.

Przełom 2011 i 2012, na bazie w Polsce (źródło: Trucksfoto.com)

Rok 2023, granica Chin i Kazachstanu (źródło: Alexmediema.nl)

Co natomiast dzieje się z tym ciągnikiem obecnie? Na to pytanie pojawiła się ostatnio odpowiedź, i to w naprawdę zaskakujących okolicznościach. Dawna gwiazda polskich zlotów wypłynęła bowiem w transporcie do Chin, a konkretnie na kazachsko-chińskiej granicy w Horgos. To jedno z nielicznych miejsc, w których Chińczycy umożliwiają zagranicznym ciężarówkom wjazd na teren ich kraju. Zestawy z Europy lub z Azji Środkowej mogą przy tym dojechać do przygranicznych centrów przeładunkowych, przy przejąć towar pochodzący z innych regionów Chin i ruszyć wraz z nim w daleką trasę na zachód.

DAF XF105 „300” pojawił się w Horgos wraz ze świeżo wyglądającą naczepą kurtynową. Wygląda więc na to, że ciężarówka od niedawna służy w bardziej ogólnym transporcie, obsługując właśnie region Azji Środkowej. Jeśli natomiast chodzi o samo zdjęcie, to wykonał je w sierpniu chiński przewoźnik, jadący akurat przez Horgos na zlot do Holandii. Mowa tutaj o słynnym przejeździe na dystansie 25 tys. kilometrów, wiodącym między innymi przez Polskę i opisywanym w dwóch dłuższych artykułach: tutaj oraz tutaj. Chińczyk przekazał tę fotografię holenderskiemu dziennikarzowi branżowemu imieniem Alex Mediema, który następuje opublikował ją na swoim blogu.

Horgos na mapie: