DAF XF z tridemem do transportu drewna – wysokie DMC i dobra zwrotność w lesie

W nawiązaniu do tekstu:

DAF XF z tridemem – dla kogo taki układ, jakie ma zalety i czy zobaczymy go w Polsce?

Niedawno prezentowałem Wam DAF-a XF z tridemem, mającego być alternatywą dla klasycznych układów 8×4. A teraz możemy zobaczyć rzadki jeszcze przykład pojazdu, który wykorzystuje taki układ w transporcie leśnym.

Ciężarówka będzie pracowała w przewozach drewna na terenie Niderlandów, Niemiec oraz Belgii. Samochód otrzymał w tym celu konfigurację, która ma łączyć wysoką wytrzymałość techniczną ze świetną manewrowalnością. Napęd trafia więc na dwie środkowe osie, podczas gdy oś pierwsza i ostatnia odpowiadają za skręcanie.

W niderlandzkich warunkach prawnych uzyskano 37 ton legalnego DMC (u nas byłyby to 34 tony) oraz 17,8 tony masy własnej. Co też ciekawe, aż 10 ton nacisku przyznano na pierwszą oś pojazdu, a więc mamy tutaj do czynienia ze wzmocnionym wariantem. A do tego doszła jeszcze trzyosiowa przyczepa, umieszczona na skrętnym dyszlu.

Wśród wyposażenia znalazła się między innymi największa kabina Super Space Cab, 13-litrowy silnik o mocy 530 KM, a także komplet aluminiowych felg i orurowanie. Jest też specjalna osłona przedniego zderzaka, istotna o tyle, że jest to najzwyklejszy, nisko umieszczony zderzak, niczym w DAF-ach nigdy nie wjeżdżających do lasu.

Opisywany samochód trafił ostatnio do niderlandzkiego kierowcy-właściciela i zastąpił w jego firmie DAF-a XF105 z samego końca produkcji. Był to egzemplarz z 2013 roku, wyposażony jeszcze w 510-konny silnik Euro 5 i stojący na popularnym podwoziu 6×4.