DAF LF 230 do strażackiej nauki jazdy – jeszcze z manualem, ale już z kamerą cofania

Państwowa Straż Pożarna prowadzi wielki program kursów na prawo jazdy kategorii C. Komendy wojewódzkie zaczęły we własnym zakresie szkolić okolicznych strażaków-ochotników, by dzięki temu rozwiązać problem niedoboru kierowców w remizach OSP. To natomiast stworzyło zapotrzebowanie na nowe wozy, takie jak na przykład DAF z powyższego zdjęcia.

Ten czerwono-biały DAF LF 230 wyjechał ostatnio od opolskiego dealera DBK Truck Center. Ciężarówka została wyposażona w zabudowę kurtynową marki Wecon, windę rozładunkową marki Dhollandia, a także podwójny układ sterowania, umożliwiający hamowanie także po stronie instruktora. Dzięki temu ciężarówka spełni dwie role jednocześnie, na co dzień uczestnicząc we wspomnianej nauce jazdy, a w razie potrzeby mogąc wykonywać zadania kwatermistrzowskie, czyli po prostu przewozić ładunki.

Skoro już natomiast o mowa o samochodzie szkoleniowym, to pojawiają się jeszcze dwa tematy. Pierwszym z nich jest skrzynia biegów, w przypadku której szkoły mają obecnie wybór – od 2020 roku mogą stosować zarówno zwykłe skrzynie manualne, jak i skrzynie zautomatyzowane. W tym konkretnym przypadku strażacy wybrali akurat zwykłego manuala, oferującego sześć przełożeń w jednym zakresie. Wydaje się to tym bardziej sensowne, że w wielu remizach OSP nadal widuje się wozy z klasycznym drążkiem w podłodze.

Drugi temat to kwestia widoczności z kabiny. Tutaj też pojawił się ostatnio wybór, pozwalający szkołom i ośrodkom egzaminacyjnym na stosowanie ciężarówek z tylnymi kamerami. Ma to znacznie ułatwić wykonywanie manewrów, zwiększając zdawalność na placu, a omawiany DAF LF jak najbardziej takie rozwiązanie otrzymał. Kamera znalazła się nad tylnymi drzwiami zabudowy, będąc opatrzonym dodatkowym odbojnikiem, a pochodzący z niej obraz trafia do dodatkowego wyświetlacza na desce rozdzielczej.

Przypomnę, że latem ubiegłego roku pisałem o pierwszej ciężarówce z kamerą cofania dostarczonej do państwowego WORD-u. Miała ona nawet coś w rodzaju tylnego okna w zabudowie, a więcej na ten temat przeczytacie w następującym artykule: Pierwsza w Polsce ciężarówka egzaminacyjna bez manuala, z kamerą i z tylnym oknem