DAF CF „Super Boat Cab” nie narzeka na brak pracy – 6500 km z wcięciem w kabinie

Zdjęcia ze zlotu Truckstar Mack & Speciaal Transportdag 2023:

W październikowej relacji z prawdopodobnie najciekawszego zlotu ciężarówek w Europie prezentowałem Wam bardzo specyficznego DAF-a CF, noszącego nieoficjalny przydomek „Super Boat Cab”. Była to ciężarówka przystosowana do przewozu łodzi, co w praktyce przejawiało się ogromnym wcięciem w kabinie, tworzącym przestrzeń dla jachtowych kadłubów. Poza tym pojazd miał też specyficzne podwozie, z układem 6×2 o trzeciej osi napędzanej i z łamanym wałem napędowym, przesuniętym na bok pojazdu, by pozostawić miejsce na płetwę balastową jachtów (to rozwiązanie możecie zobaczyć w tym artykule).

Cały ten opis wydaje się zapowiadać jednostkową konstrukcję, która dodatkowo nie nadaje się na dalsze trasy. W końcu warunki wypoczynkowe w kabinie są tutaj dosłownie mówiąc okrojone. A jednak, holenderska firma Van de Wetering Boat & Special Transport stosuje takie „Super Boat Caby” już od lat, eksploatując je w większych ilościach i nie stroniąc od tras międzynarodowych. Klientów ewidentnie przy tym nie brakuje, a miejsca za- i rozładunku potrafią być naprawdę ciekawe. Przykładem jest przy tym seria przerzutów na dystansie 6500 kilometrów, którą jeden z takich DAF-ów wykonał w ubiegłym miesiącu, po drogach Niemiec, Francji oraz Hiszpanii.

Zdjęcia z omawianej serii przerzutów, opublikowane przez Van de Wetering Boat & Special Transport:

Wszystko zaczęło się od przewozu dwóch jachtów ze wschodnich Niemiec do centralnej Francji. Następnie ciężarówka przewiozła pojedynczy jacht z północy na południe Francji. Kolejny jacht przewieziono z południowej Francji na hiszpańską wyspę Majorka, wykorzystując przy tym połączenie promowe z Barcelony. Ładunek powrotny z Majorki wiódł do zachodnich Niemiec, tuż pod granicę z Luksemburgiem, a po tym zleceniu kierowca zakończył trasę.

Jak widać na opublikowanych przez przewoźnika zdjęciach, w części transportów faktycznie wykorzystane zostało wcięcie w kabinie. Łódź umieszczona na ciężarówce była dzięki temu maksymalnie przesuwana do przodu, nie zachodząc na przyczepę i pozwalając na zabranie drugiego jachtu. Poza tym uwagę zwraca kilka innych elementów, jak tylna belka oświetleniowa przyczepy na bardzo długim wysięgniku, czy rozmaity sposób umieszczania jachtów, w zależności od tego, czy miały one wspomnianą płetwę balastową, czy też mogły zostać ułożone bezpośrednio na podłodze ciężarówki.