Chiński ciągnik pod 1000-tonowe zestawy – konfiguracja 6×6 i napęd z Mercedesa

Ciągniki stworzone z myślą o 1000-tonowych zestawach to klasa najcięższa z najcięższych. Spotkamy je w ofercie tylko wybranych producentów, a po wyjechaniu z fabryki często konieczne są też dodatkowe modyfikacje. Przykładem może być niedawno opisywany Mercedes-Benz Arocs, w którym tak imponujące parametry tonażowe wymagały niefabrycznego tunelu silnika. Tym bardziej symboliczna jest więc informacja, że ciągnik do pracy w 1000-tonowych zestawach zaprezentowała jedna z chińskich marek.

Pojazd ten nosi nazwę JAC K7 630 i zaskakuje na każdym kroku. Przede wszystkim mamy tutaj podwozie w układzie 6×6, a więc o jedną oś mniej niż w ciężkich ciągnikach z Europy. Uwagę zwraca też wyjątkowo wysokie umiejscowienie kabiny, związane z przednim napędem, uniemożliwiającym opuszczenie silnika niżej na ramie. Samo nadwozie wygląda jak średnio udana, chińska kopia Mercedesa Actrosa, natomiast układ napędowy naprawdę pochodzi od Mercedesa, będąc zakupionym w ramach oficjalnej współpracy. Składa się on z 15,6-litrowego silnika o mocy 625 KM, 16-biegowej skrzyni zautomatyzowanej oraz skrzyni rozdzielczej.

Za sprawą rezygnacji z czwartej osi, chiński ciągnik oferuje zaskakująco dużo wolnego miejsca przy ramie. Niemniej i tak nie obyło się bez dodatkowej wieży za kabiną, koniecznej do pomieszczenia drugiego zbiornika paliwa, układu hydraulicznego dla naczepy, a także elementów rozbudowanego układu chłodzenia. Wszystko ułożono w taki sposób, by zachować widoczność przez tylne okno kabiny, typowe dla chińskich ciągników. Nie obyło się też bez wzmocnionej konstrukcji podwozia, grubszej ramy, specjalistycznego wariantu siodła i zawieszenia w pełni na resorach. W efekcie masa własna trzyosiowego ciągnika wyniosła aż 15 ton, a wysokość całkowita – pomimo płaskiego dachu kabiny – sięgnęła dokładnie 3,65 metra.

Na koniec należy się jeszcze jedno wyjaśnienie – dopuszczenie ciągnika do 1000-tonowych zestawów nie oznacza, że jego silnik w pojedynkę obsłuży tak ogromny ciężar. Producenci zwykle zastrzegają, że parametr ten może być osiągany tylko przy udziale dodatkowych ciągników lub pchaczy, zapewniających zwiększoną moc napędową. JAC K7 630 również ma takie zastrzeżenie, przy 1000 tonach wymagając podpięcia dwóch dodatkowych ciągników z przodu oraz jednego pchacza na końcu zestawu. Stąd też potężny sprzęg umieszczony przed przednim zderzakiem. Gdyby natomiast ciągnik miał pracować całkowicie w pojedynkę, maksymalną masą zestawu będzie 250 ton, podobnie jak w europejskich ciągnikach czteroosiowych.