ITD szuka nowych inspektorów – opcja dla kierowców i kolejny wzrost wynagrodzeń

Wystarczy krótki przejazd po głównych drogach w kraju, by zauważyć jak ogromna jest ilość transportowych kontroli. Nic więc dziwnego, że ITD znowu zaczęło rekrutację, szukając osób na stanowisko inspektora transportu drogowego.

O inspekcyjnej rekrutacji pisałem już w kwietniu 2022 roku oraz w lutym 2023 roku. Skoro natomiast pojawiły się nowe oferty, opublikowane między innymi przez WITD Wrocław oraz WITD Katowice, w ramach ciekawostki postanowiłem wrócić do tego tematu.

Podobnie jak w minionych latach, inspektorzy chętnie zatrudniliby byłych kierowców ciężarówek. Na liście niezbędnych wymogów jest bowiem znajomość ustawy o transporcie drogowym, a za dodatkowy atut uznaje się prawo jazdy kategorii C. Doceni się też kandydatury ze strony byłych diagnostów, gdyż i takie uprawnienia są mile widziane.

Wśród innych wymagań jest między innymi ukończenie 23 lat, posiadanie polskiego obywatelstwa, uzyskanie średniego wykształcenia oraz znajomość kilku dodatkowych ustaw. Na liście wymagań dodatkowych pojawia się natomiast komunikatywna znajomość języka angielskiego, niemieckiego lub rosyjskiego.

Osoba, która zostanie zatrudniona w ITD, początkowo przyjmie pozycję Aplikanta, a dopiero po specjalistycznym kursie stanie się Młodszym Kontrolerem. Tutaj pojawia się też najważniejszy temat, czyli kwestia zarobków. Za przykład możemy wziąć ogłoszenie WITD Wrocław, według którego aplikant otrzyma 5257 złotych brutto miesięcznie, a Młodszy Kontroler zarobi 6839 złotych brutto miesięcznie. Do tego dojdą dodatki, takie jak trzynastka, dodatek za wysługę, czy dodatek inspekcyjny.

Obie powyższe kwoty wyraźnie różnią się od tych z minionych lat. W 2023 roku pojawiały się bowiem takie kwoty, jak 4,8 tys. złotych brutto dla aplikanta oraz 5,7 tys. złotych dla Młodszego Kontrolera. Za to w 2022 roku oferowano na przykład 3,2 tys. złotych brutto dla aplikanta oraz 4 tys. złotych brutto dla Młodszego Kontrolera.