ITD szuka chętnych do pracy i promuje zawód inspektora w szkołach – oto co oferują

Na zdjęciu: WITD Opole ma nową ciężarówkę do kontroli stanu technicznego – będzie ich łącznie 16

W kilku województwach ogłoszono ostatnio nabór na nowych funkcjonariuszy Inspekcji Transportu Drogowego. Poszukuje się przy tym aplikantów, którzy przejdą szkolenia, a następnie podejdą do egzaminów kwalifikacyjnych. By natomiast ułatwić sobie nabór za kilka lat, spotkania promujące zawód inspektora prowadzone są także w szkołach.

Czego mogą spodziewać się obecni kandydaci? Przykładem może być oferta z WITD Opole, dotycząca oddziału w Kędzierzynie-Koźlu. Pełne ogłoszenie dostępne jest pod tym linkiem, a poniżej opiszę najważniejsze elementy oferty.

ITD oferuje w Kędzierzynie-Koźlu dwa stanowiska na cały etat, z wynagrodzeniem zasadniczym w wysokości 3251,14 złotego brutto. Osoba aplikanta zostanie poddana wspomnianym szkoleniom, a także będzie uczestniczyła w działaniach ITD na terenie województwa opolskiego. Będzie obecna przy kontrolach drogowych i pomoże w sporządzaniu dokumentacji, zdobywając w ten sposób niezbędną praktykę. Następnie będzie podejdzie do „egzaminu kwalifikacyjnego II stopnia”, by potwierdzić swoje kwalifikacje i stać się pełnoprawnym inspektorem.

Najważniejsze wymagania? Prawo jazdy kategorii B, matura, co najmniej 23 lata, znajomość podstawowych ustaw regulujących transport drogowy, badania lekarskie, polskie obywatelstwo i bycie osobą niekaraną. Wśród opcjonalnych, dodatkowych atutów wskazano prawo jazdy kategorii C, znajomość języka angielskiego, niemieckiego lub rosyjskiego. Mile widziane jest też doświadczenie w warsztacie lub stacji kontroli pojazdów, czy też uprawnienia diagnosty samochodowego.

Poza wspomnianym już wynagrodzeniem, oferuje się między innymi dofinansowanie wakacyjne dla pracownika oraz jego dzieci, „trzynastkę”, dodatek za wysługę lat (od 5 do 20 procent) oraz nagrodę jubileuszową.

Jeśli natomiast chodzi o promowanie zawodu w szkołach, to tutaj przenosimy się do województwa wielkopolskiego. Koniński oddział WITD Poznań gościł w ubiegłym tygodniu w Szkole Podstawowej w Mąkolnie, gdzie prezentację o pracy inspektorów skierowano do uczniów klasy ósmej. To dzieci w wieku 13-14 lat, już za kilka lat mające wyjść na rynek pracy, a obecnie szykujące się do wyboru szkoły średniej. Uczniowie mogli zapoznać się z codziennymi zadaniami realizowanymi przez inspektorów, z elementami ich wyposażenia, a także z jednym z inspekcyjnych radiowozów. Był to Volkswagen Crafter uczestniczący na co dzień w drogowych kontrolach.

Zdjęcia ze szkolnego spotkania: