ITD znowu szuka kontrolerów ciężarówek, oferując tym razem znacznie wyższe zarobki

Rok temu publikowałem artykuł zatytułowany ITD szuka chętnych do pracy i promuje zawód inspektora w szkołach – oto co oferują. Pisałem tam o spotkaniach z młodzieżą, zachęcających do pracy w inspekcji, a także prezentowałem przykładowe ogłoszenie o pracę w WITD Opole, wraz z podanymi tam wymaganiami oraz kwotami wynagrodzenia. Dzisiaj zaś postanowiłem wrócić do tego tematu, gdyż jeden z inspektoratów opublikował nowe ogłoszenie, dotyczy ono szczególnie istotnego oddziału i zawiera wyraźnie inną ofertę finansową.

To najnowsze ogłoszenie pochodzi z WITD w Gorzowie Wielkopolskim, oferując pracę w dwóch oddziałach zamiejscowych, mianowicie w Sulęcinie oraz w Słubicach. W praktyce oznacza to więc pracę przy skrajnie zachodnim odcinku autostrady A2, gdzie ruch samochodów ciężarowych należy do najbardziej natężonych w kraju. Inspekcyjne działania są tam też bardzo intensywne, będąc znanym na przykład z masowych kontroli trzeźwości, czy regularnej współpracy z niemiecką policją.

Czego wymaga się od inspektorów, którzy będą pracowali na istotnej trasie? Tutaj ITD wskazuje między innymi na wykształcenie średnie ze zdaną maturą, wiek co najmniej 23 lat, polskie obywatelstwo, prawo jazdy kategorii B, niekaralność, umiejętności obsługi komputera z programem MS Office oraz znajomość najważniejszych ustaw, jak prawo o ruchu drogowym, prawo o transporcie drogowym, czy kodeks postępowania administracyjnego. Wymieniono też pewne dodatkowe atuty, o charakterze dodatkowym, jak komunikatywna znajomość języka angielskiego, niemieckiego lub rosyjskiego, znajomość ustawy o służbie cywilnej, czy prawo jazdy kategorii C, D lub C+E. Tym samym można więc powiedzieć, że inspektorzy chętnie widzieliby w swoich szeregach byłych kierowców zawodowych.

Co typowe przy ubieganiu się o pracę w ITD, kandydaci ubiegają się o stanowisko Aplikanta. W praktyce oznacza to osobę, która będzie uczestniczyła w specjalistycznych kursach i będzie pełniła rolę obserwacyjną lub pomocniczą przy drogowych kontrolach. Dopiero zaś po zakończeniu tych szkoleń będzie można zdać egzamin kwalifikacyjny, mianujący na stanowisko Młodszego Kontrolera. I właśnie tutaj dochodzimy do kwestii zarobkowych.

Gdy pisałem o tej sprawie przed rokiem, na przykładzie z WITD Opole, podawane były kwoty miesięcznego wynagrodzenia na poziomie 3251 złotych brutto dla Aplikanta oraz 3981 złotych brutto dla Młodszego Kontrolera. Do tego zapowiadano też dodatek stażowy, dodatek inspekcyjny, nagrody jubileuszowe, fundusz wakacyjny i „trzynastkę”. Za to w tegorocznym ogłoszeniu WITD Gorzów Wielkopolski, opublikowanym ledwie wczoraj (i dostępnym tutaj), oferowane są kwoty 4819 złotych brutto dla Aplikanta oraz 5673 złotych brutto dla Młodszego Kontrolera, plus wszystkie wymienione już powyżej dodatki. Mówiąc więc krótko, wynagrodzenia z tej nowej oferty są o ponad 40 procent wyższe, znacznie zwiększając jej atrakcyjność.