Chińczycy całymi setkami kupują Scanie serii P – będą to podwozia pod pompy do betonu

Z chińską historią Scanii zapoznacie się tutaj.

W branży pomp do betonu chińskie firmy są prawdziwym potentatem. Jeśli kupujemy dziś pompę renomowanej, europejskiej marki – jak Cifa lub Putzmeister – ostatecznie jest to produkt wielkiego, chińskiego koncernu. Gdy natomiast Chińczycy zamawiają podwozia pod pompy, robią to całymi setkami.

Przykładem może być współpraca między Scanią a firmą Zoomlion Concrete Machinery, będącą właścicielem między innymi wspomnianej, włoskiej Cify. Tylko na początku tego roku Zoomlion odebrał 350 podwozi pod zabudowy, w cztero- oraz pięcioosiowych konfiguracjach. Już teraz jednak uznano, że zamówienie musi zostać powiększone, dorzucając do tego kolejne 170 egzemplarzy.

W ramach tego powiększonego zamówienia Zoomlion otrzyma ciężarówki w dwóch wersjach. Będą to Scanie P450 nowej generacji, z podwoziami typu 8×4 lub 10×4. Pozwolą one na zabudowanie pomp z ramionami o długości od 56 do 67 metrów. Co też ciekawe, wszystko to będą Scanie z chińskich konfiguracjach, wyposażone między innymi w żarówkowe reflektory bez świateł dziennych (opisywane tutaj).

By uzmysłowić sobie wielkość współpracy między tymi firmami, warto opisać ją w kilku dodatkowych liczbach. Zoomlion kupuje podwozia marki Scania od 2007 roku i dotychczas odebrał je w już 3300 egzemplarzach. Szczególny był przy tym rok 2012, gdy odebrano aż 1350 nowych ciężarówek. Dlaczego natomiast Zoomlion decyduje się na Scanie, zamiast wybrać ciężarówki chińskie? Podobno wynika to z wygórowanych wymagań jakościowych.