OFERTY PRACYKONTAKT
rekrutuj 40ton665
Opublikowane 7 Czerwiec, 2018

Nowa Scania serii R w rosyjskiej konfiguracji – inne światła, silnik Euro 5 i brak odległościowego radaru

Wszystkie zdjęcia przy artykule pochodzą ze zbiorów Truck-Spotters.eu. Więcej zdjęć ciężarówek z Belgruzavtotrans znajdziecie tutaj, natomiast fotografie pojazdów APS dostępne są tutaj.


Na polskich drogach można od niedawna zastać zupełnie nowy widok. To nowe Scanie serii R oraz S we wschodnich konfiguracjach. Zaczynają one trafić między innymi do przewoźników z Rosji i Białorusi, wyróżniając się przy tym kilkoma ciekawymi elementami.

Z jednej strony taka wschodnia Scania może oferować to samo, co egzemplarz z kraju unijnego. Może być to pojazd z silnikiem Euro 6, automatycznym hamulcem awaryjnym i diodowymi światłami dziennymi. Ot po prostu nowa Scania, wyróżniająca się jedynie pięcioma “obrysami” nad szybą.

W takich też konfiguracjach swoje Scanie zaczęła zamawiać firma Belgruzavtotrans z Mińska, a przykład widać nad tekstem. Jest to Scania R450 Highline, z silnikiem Euro 6, dziennymi światłami i radarem umieszczonym nad światłami.

Z drugiej natomiast strony, jak pokazuje przykład rosyjskiej firmy APS, można też zamówić wersje, które w Unii Europejskiej nie zostałyby dopuszczone do rejestracji. Rzeczą pierwszą i najbardziej oczywistą jest tutaj silnik. Rosjanie czy Białorusini nadal mogą wybrać wersję Euro 5, jako że Euro 6 nikt u nich nie wymaga. Mogą też zamówić pojazdy bez automatycznego hamulca awaryjnego oraz bez świateł do jazdy dziennej.

Zdjęcie takiej typowo wschodniej wersji, której u polskiego dealera nigdy nie spotkacie, zamieściłem powyżej. Oznaczenie R440 wskazuje, że jest to pojazd zgodny z normami emisji spalin Euro 5. Brak obudowy radaru nad zderzakiem oznacza, że nie ma tutaj odległościowego radaru. Reflektory o uproszczonej konstrukcji, właśnie bez świateł dziennych, mówią natomiast same za siebie.

I jeszcze jedno zdjęcie, które pokazuje nowe zestawy APS w drodze z Zachodu do Rosji. Zauważcie, że pojazdy mają zjazdowe, niemieckie tablice rejestracyjne.

Ten wpis ma 15 komentarzy

 1. emokah napisał(a):

  Jak to jest że EU wymaga od swoich przewoźników Euro6, a inni przewoźnicy którzy de facto wykonują takie same usługi transportowe, na terenie EU, mogą kupować tańsze auta, niższej normy, mniej płacić za paliwo tankując u siebie i jeszcze zatrudniać ludzi za 1/3 pensji 🙂

 2. ReksioPilot napisał(a):

  Jakby nie patrzeć to są dwa powody dlaczego Białorusy i Ruscy kupują Scanie E5 – bo takie same będzie miał Primum1 i sam pisał – warunki pogodowe – to jest akurat ściema, jednak pogadajcie sobie z kierowcami – E6 nie dadzą rady przypalić paliwa z dalszych części Rosji czy Kazachstanu. No i rzecz jasna cena czyni cuda 🙂

 3. Hrumol napisał(a):

  Ale ohydne te światła.

 4. Tomasz napisał(a):

  Światła to po prostu zwykłe H4 które są też oferowane w europie 😉

  • Filip (autor 40ton.net) napisał(a):

   W Europie obowiązkowe są światła dzienne.

   • Tomek napisał(a):

    Ale w konfiguratorze są dostępne i u nas…

    • Filip (autor 40ton.net) napisał(a):

     Sprawdziłem w konfiguratorze. Po wybraniu omawianego rodzaju świateł pojawiają się następujące informacje: “Homologacja typu WE: nie, Światła dziennie: nie dotyczy”. Homologacja typu WE to innymi słowy homologacja dopuszczająca do sprzedaży w Unii Europejskiej. Skoro samochód ze światłami H4 jej nie posiada, to w Polsce nie ma szans na jego zarejestrowanie.

 5. Tomek napisał(a):

  I pragnę dodać przy głębszym przyjrzeniu się drugiego zdjęcia w kierunku są swiatła dzienne 😉

  • Filip (autor 40ton.net) napisał(a):

   Światła dzienne mogą świecić się wyłącznie samodzielnie, natomiast tutaj widać zarówno światła w zderzaku, jak i światła przy kierunkowskazach. Najwyraźniej kierowca włączył więc światła postojowe plus przeciwmgielne.

 6. Pangia napisał(a):

  Jakby Polacy nie byli takim głupim narodem, to już dawno Kaliningrad byłby pełen polskich firm, a połowa ciężarówek w kraju miałaby ruskie blachy. I święto.

  • Tomasz napisał(a):

   tzn co miales na mysli Pangia? Po polsce by jezdzily rosyjskie konwoje humanitarne w ciezarowkach marki Kamaz czy rosjanie przestali by okupowac Krolewiec?

 7. piotrekg napisał(a):

  czy cena czyni cuda to nie wiem, jakis czas temu widzialem na jakiejs holenderskiej stronie nowiutkie dafy 105 , niski za 67 a wysoki za niecale 70, standardy, manualne, to czy ja wiem, czy to jest tak duzo taniej ?

 8. radek napisał(a):

  a tak z ciekawości to po co te wschodnie auta mają te 5obrysówek na górze?

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.