OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 29 Wrzesień, 2016

Betoniarka z dwiema tylnymi rejestracjami, czyli solówka, która tak naprawdę jest ciągnikiem z naczepą

scania_betoniarka_naczepa

Ciągniki siodłowe z leżącymi na nich naczepami pojawiały się na 40ton.net już kilkukrotnie. Nigdy nie były to jednak pojazdy na polskich tablicach rejestracyjnych. Aż do teraz, jako że Czytelnik Konrad właśnie podesłał mi zdjęcie fascynującej betonomieszarki na tablicach rejestracyjnych z Wieliczki.

Patrząc na powyższe zdjęcie możecie sobie pomyśleć, że bredzę. Po pierwsze, jaka Wieliczka, skoro wyraźnie widać tutaj tablicę rejestracyjną z Krakowa. A po drugie, jaki ciągnik z naczepą, skoro już z daleka widać, że to pięcioosiowa solówka. I owszem, z daleka może to tak wygląda, ale jeśli przyjrzycie się temu bliżej, pod nieco innym kątem, zobaczycie nietypowy detal. Są nim aż dwie tylne tablice rejestracyjne – ta z Krakowa, umieszczona za piątą osią, a także druga, właśnie z Wieliczki, umieszczona za osią czwartą. Dlaczego? Chodzi tutaj właśnie o fakt zarejestrowania tej zabudowy jako osobnej naczepy. scania_betoniarka_naczepa_3

Powszechnie wiadomo, że samochód ciężarowy nie może mieć w Polsce DMC wyższego niż 32 tony. Gdyby jednak zarejestrować czteroosiowe podwozie jako ciągnik siodłowy, a następnie położyć na to zabudowę zarejestrowaną jako jednoosiowa naczepa, powstałby z tego pięcioosiowy zestaw, homologowany na aż 40 ton. Dokładnie taki, jak widoczny na powyższym zdjęciu.

vs-mont_betoniarka_1

Powyżej: “naczepa” firmy VS-Mont

Budową takich zabudów-naczep zajmuje się między innymi słowacka firma VS-Mont i bardzo możliwe, że to właśnie jej dzieło widzimy na zdjęciu. VS-Mont chwali się, że waga podwozia pod betonomieszarkę, zarejestrowanego jako naczepa, to około 2 ton. Można więc uznać, że betonomieszarka-zestaw jest o około 2 tony cięższa od betonomieszarki-solówki, ale jednocześnie daje dodatkowe 8 ton dopuszczalnej masy całkowitej. Bazą całej konstrukcji jest 10-tonowa oś, dostarczana VS-Mont przez firmy BPW ora SAF, a także stalowa rama o konstrukcji drabinowej. Do tego montuje się demontowane podpory od firmy Jost, niewielki stworzeń do siodła od tego samego producenta, stalowy zderzak, a także w pełni funkcjonalny system pneumatyczny, z którego korzystają hamulce i zawieszenie. Wysokość zawieszenia można ustawić na dwóch poziomach – do jazdy po szosie oraz do jazdy w terenie, podczas gdy wspomniana oś jest zarówno skrętna, jak i podnoszona. A na szczycie tego wszystkiego można postawić gruszkę o pojemności 9 m3, którą załadujemy bez martwienia się o przekroczenie DMC.

Bardzo dziękuję Pawłowi za podpowiedzenie firmy VS-Mont!

O podobnych konstrukcjach dla aut dostawczych przeczytacie poniżej:

15-tonowy zestaw z naczepą na bazie Iveco Daily, w bardzo ciekawy sposób wykorzystujący wózek dolly

B-Bak oraz Clixtar, czyli jak legalnie załadować na „busa” nawet pięć ton

Ten wpis ma 18 komentarzy

 1. raptownywaldek@wp.pl napisał(a):

  Powszechnie wiadomo, że samochód ciężarowy może mieć w Polsce DMC wyższego niż 32 tony.To wklejonye zdanie z postu.
  Wkradl się maly błąd .Powinno być nie moźe mieć w Polsce.
  Swoją drogą super obejście systemu.Podobnie jak z doczepianą dodatkową ośką w busie haha

 2. Marek napisał(a):

  Aż dziwne ze takie cos pozwolono zarejestrować i jeździć tym po polskich drogach z nasza biurokracja i przepisami Ala tyle lat czekania na 3 tablice do bagażnika na haku
  Teraz tylko czekać na tablice czasowe np na kampera czy cabrio jak np za Odra

 3. Esa napisał(a):

  ZgłębiaLem temat, ale nie znalazłem interpretacji dla 4 osiowego ciągnika siodłowego i 1osiowej naczepy,wiec nie wiem czy to taki wpełni legalny zestaw w Pl

  • Filip (autor 40ton.net) napisał(a):

   Jednoosiowych naczep w ogóle nie uwzględniono w rozporządzeniu dotyczącym dopuszczalnych mas całkowitych. Niemniej jednoosiowe naczepy nie tylko w Polsce jeżdżą, ale także są produkowane i sprzedawane jako nowe, w związku z czym możliwe jest uzyskanie homologacji.

 4. Maciek napisał(a):

  Panowie, ale 5 osiowe samochód ciężarowy ma 40 ton DMC, nie ma problemu z rejestracja na 4 ton, ale pojazd 6 osiowy lub zespół pojazdów 6 osiowy poza transportem kombinowanym może być rejestrowany maksymalnie na 40 ton!!!

  • Filip (autor 40ton.net) napisał(a):

   Dla pojazdu samochodowego maksymalne DMC to 32 tony. Przy 40 tonach mowa jest jedynie o zespołach pojazdów, tudzież pojazdach członowych. Taki przypadek pojawia się jedynie w rozporządzeniu oryginalnym (a nie zmieniającym) i wygląda to następująco:

   2) pojazdu członowego lub zespołu złożonego z pojazdu silnikowego i przyczepy:
   a) o liczbie osi nie większej niż cztery – 32 t.
   b) o liczbie osi większej niż cztery, z zastrzeżeniem pkt 3 – 40 t;

 5. cembeciarz napisał(a):

  W CemBecie nie takie wynalazki jeżdżą. “kupic to nie sztuka, ale zrobić samemu, to jest cos!”

 6. cembeciarz napisał(a):

  Autorem tego dzieła jest StachnikConcept

 7. Maciek napisał(a):

  Ciekawe sprawdzę to może masz racje,

 8. Maciek napisał(a):

  Ale samochód ciężarowy i przyczepa o sumie osi 4 może mieć 36 ton ( samochód 2 osie przyczepa 2 osie.
  a ciągnik siodłowy 2 osiowy i naczepa 2 osiowa 36 ton ( 38 ton jeśli odległość miedzy osiami naczepy jest 1,3m
  tak mi się wydaje uczyłem się transportu ale mogę się mylić wiec więc odpowiedz na mój komentarz Filipie

  ?????????????

 9. klopot napisał(a):

  Mi taki patent sie podoba, nie roztrzasam jego legalnosci – jak ma swoj dr to ma. Jedyna rzecz ktora mi sie nie podoba-wydawalo mi sie ze przyczepa ma miec trojkatne czerwone odblaski. A tu ich brak – na zblizeniu widac ze lampy sa takie same jak w ciagniku.

 10. Maciek napisał(a):

  do Klopot tak masz racje na tema trójkątów odblaskowe w naczepach i przyczepach muszą być jest to regulowane prawnie prawem z lat 90 dokładnie roku nie pamiętam chodzi o homologacje pojazdów.

 11. Rafik napisał(a):

  Dziś widziałem podobną gruszkę w Wołominie. Może jakaś lokalna firma współpracująca z budowlańcami modernizującymi linię kolejową coś takiego nabyła. W realu, to fajny jamnik z takiego auta. Niczym te pięcioosiowe pompy do betonu z Eurotransu. Swoją drogą, aż dziwne że takiego patentu nie wykorzystują firmy przygotowujące zabudowy wywrotek.

 12. ukasz napisał(a):

  Panowie co z tego że taki zestaw jeździ jak i tak w każdej gruszce 4-osiowej (załadowanej 9m3 bo zawsze tyle ładują) 2 oś zawsze jest przewalona o 800kg, nic nie da ta 5 oś…

 13. zzzzz napisał(a):

  Istnieją też takie naczepy jednoosiowe też pod betoniarki które się “kręcą” na siodle – chyba Liebherra

 14. Betoniarnia napisał(a):

  może ktoś napisać kto robi takie przyczepki DMC w Polsce?

 15. Betoniarnia z Poznania napisał(a):

  myślę, że ten Cembet z Krakowa robi to lepiej i ma bardziej przemyślane i dopracowane rozwiązanie niż Słowacy. Ja znalazłem do nich kontakt na stronie: http://www.cembet.com.pl. Trzeba pytać o szefa w tej sprawie.

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.