15-tonowy zestaw z naczepą na bazie Iveco Daily, w bardzo ciekawy sposób wykorzystujący wózek dolly

iveco_daily_zestaw_5_osiŹródło zdjęcia: bedrijfsauto.com

Pięcioosiowy zestaw na prawo jazdy B+E, na bazie ciągnika siodłowego Iveco Daily, mający DMC do 15 ton, a jednocześnie nawet 10 ton ładowności? Wielu z Was pewnie uzna, że to jakieś szaleństwo. Niemniej 6 lat temu takie samochody naprawdę przygotowano, wykorzystując do tego ciekawe rozwiązanie.

Wszystko miało oczywiście miejsce w Holandii, zaś impulsem do stworzenia aż pięcioosiowych zestawów była zmiana przepisów dotyczących dopuszczalnej masy całkowitej naczep dla samochodów dostawczych. Zgodnie z nowymi zasadami, DMC naczepy w przypadku zestawu na prawo jazdy kategorii B+E mogło być maksymalnie pięciokrotnością dopuszczalnego nacisku na siodło. Wprowadzając taki przepis, ustawodawcy wyszli bowiem z założenia, że zarejestrowany na 3,5 tony ciągnik siodłowy i tak nie będzie mógł zaoferować tego nacisku na szczególnie wysokim poziomie, więc dopuszczalne masy całkowita zestawów zatrzymają się w rozsądnych wartościach. I wtedy też firma Veldhuizen Wagenbouw pokazała, że nowe przepisy otworzyły też bardzo ciekawą furtkę.

3,5-tonowe Iveco Daily połączono jednoosiowym wózkiem dolly oraz naczepą o dwóch osiach. Wózek ten, podpinany do naczepy przy pomocy siodła, ustawiono tak, żeby znajdował się tuż za osią napędową ciągnika i w czasie jazdy pozostawał nieruchomy. Wyglądało to tak, jakby ktoś zbudował Iveco Daily z układem osi 6×2, z osią wleczoną na mniejszych kołach. Jeśli jednak spojrzało się w dokumenty, okazywało się, że ta trzecia oś nie ma nic wspólnego z ciągnikiem, będąc po prostu wspomnianym wózkiem dolly. Co natomiast najważniejsze, zastosowanie takiego wózka w pełni legalnie zwiększyło dopuszczalny nacisk na siodło i umożliwiło zastosowanie naczepy o nawet 10 tonach ładowności.

Jak natomiast wytłumaczyć tutaj policjantowi, że stoi przed nim dwuosiowy ciągnik z trzyosiową naczepą, a nie na odwrót? Sprawa jest bardzo prosta – wózek dolly można odczepić, wyjeżdżając ciągnikiem nim spod naczepy i pokazując, że ciągnik to faktycznie najzwyklejsze 4×2. Jak natomiast wykazać, że ten dziwny, trzyosiowy twór jest naczepą, a nie przyczepą? Również i tutaj sprawa jest prosta – wystarczy poluzować siodło umieszczone między skrzynią ładunkową a pierwszą osią i mamy niezbity dowód, że mowa jest o naczepie na wózku typu dolly.

Co to jest wózek Dolly? Zazwyczaj wygląda to tak, jak na poniższych zdjęciach:
krone_eurocombi_03krone_eurocombi_02