47-metrowy zestaw na bazie białoruskiego MAZ-a – łącznie trzy silniki i trzy naczepy

Pomysł kursowania ciężarówkami aż do Azji Wschodniej w wielu kręgach wzbudza krytykę. Chodzi tutaj o fakt, że na dystansie 10 tys. kilometrów jeden człowiek obsługuje tylko jeden ładunek, na przykład w postaci pojedynczego, 40-stopowego kontenera.

A gdyby tak ciężarówki kursujące do Azji zostały bardzo mocno wydłużone, na bezkresnych odcinkach Kazachstanu, północnych Chin oraz środkowej Rosji ciągając po trzy naczepy? Od strony sprzętowej byłoby to w pełni wykonalne, co już od dekad udowadniają swoimi „pociągami drogowymi”. Australijczycy. A i za naszą wschodnią granicą powstawały już odpowiednie prototypy. 

W 2012 roku białoruski MAZ pokazał prototyp 47-metrowej ciężarówki z aż trzema naczepami. DMC takiego zestawu miało wynosić niemal 100 ton, a do napędu przewidziano aż trzy samodzielne silniki spalinowe. Pierwszy z nich miał znajdować się w seryjnym ciągniku siodłowym MAZ 5440, a dwa kolejne ukryto w wózkach dolly, stanowiących połączenie między naczepami. Z tego też powodu oba wózki otrzymały własne chłodnice, układy wydechowe, czy pełnoprawne osie napędowe.

Jakie mogły być zalety takiego układu? Przede wszystkim, wózki z własnym napędem pozwalały wykorzystać najzwyklejszy ciągnik, o zupełnie przeciętnej mocy silnika, jak na przykład 420-konny MAZ. Ponadto trakcja miała być zapewniana przez aż sześć kół napędowych, rozłożonych na niemal całej długości zestawu. Choć faktem też jest, że cały układ wydawał się bardzo skomplikowany, a obecność trzech silników mogła oznaczać trzykrotnie więcej czynności eksploatacyjnych.

Ostatecznie prototyp MAZ-a nie zdobył większej kariery, ani nawet nie trafił do testowego użytku. Jak jednak stwierdził prezes białoruskiej firmy w 2012 roku, prędzej czy później takie ciężarówki wyjadą na drogi. I zapewne miał sporo racji, biorąc pod uwagę silne lobby na rzecz wydłużania zestawów, rosnącą popularność silników elektrycznych (bardzo łatwych do zamontowania w wózkach dolly), a także realizowanie takich projektów: Autostrada między Białorusią a Chinami nabiera tempa – aktualizacja z Rosji