32-metrowe zestawy na stałe w hiszpańskim ruchu – zmiana po 5 latach testów

Rok 2023 kończy się w Hiszpanii symboliczną zmianą przepisów. Zestawy o długości 32 metrów, a więc ciągniki siodłowe z dwiema pełnowymiarowymi naczepami, przestają być tam pojazdami testowymi, zamiast tego uzyskując miano stałych użytkowników ruchu.

Test tak długich ciężarówek prowadzono w Hiszpanii od pięciu lat. W tym czasie na drogi wyjechało około 400 podwójnych zestawów, a użytek każdego z nich musiał zostać potwierdzony w specjalnym zgłoszeniu. Państwo musiało mieć też zagwarantowany dostęp do danych z eksploatacji danego pojazdu, by móc dostrzec ewentualne zagrożenia dla ruchu drogowego.

Przez te pięć lat nie stwierdzono żadnych poważniejszych problemów. Dlatego hiszpański zarząd ruchu (DGT) podał dzisiaj informację o zmianie statusu podwójnych zestawów, liczących do 32 metrów długości oraz do 72 ton masy całkowitej. Zostają one wpisane na listę powszechnie akceptowanych konfiguracji, przestają podlegać pod testowe zezwolenia i będzie można wdrażać je do eksploatacji na zasadzie wolnorynkowej.

Brak zastrzeżeń w kwestii bezpieczeństwa to tutaj tylko jeden z wielu argumentów. Hiszpanie podkreślają też bardziej efektywny charakter takich zestawów, pozwalający ograniczyć emisję CO2 oraz zużycie paliwa o nawet 30 procent, oczywiście w przeliczeniu na tonokilometr.

Warto też zauważyć, że to już kolejna zmiana statusu podwójnych zestawów w bardzo krótkim czasie. Dopiero co pisałem o dopuszczeniu ich do stałego użytku w Szwecji, w przyszłym miesiącu rozpocznie się testowy użytek w Danii, a za kilka miesięcy można się też spodziewać pierwszych testów w Holandii. Pionierem w tym wszystkim jest natomiast Finlandia, gdzie zestawy o długości 34 metrów już od 2020 roku należą do stałych użytkowników ruchu. Więcej artykułów na ten temat znajdziecie pod tym linkiem.

Źródło zdjęcia: Iveco EuroStar w ekologicznym zestawie na Hiszpanię – dwie naczepy i 134 europalety