273 nowe fotoradary, 39 nowych kamer odcinkowych i wiele innych – inwestycje GITD

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) opublikowało noworoczne podsumowanie inwestycji w systemy kontroli pojazdów. Mówi się tam o nowych fotoradarach, radiowozach i odcinkowych pomiarach prędkości, a przy okazji też wymienia się funkcjonalności typowo dla samochodów ciężarowych.

Pierwsze informacje dotyczą wielkiego procesu wymiany fotoradarów na urządzenia nowych generacji. Do końca 2023 roku proces ten udało się przeprowadzić w 247 miejscach, a ponadto rozstawiono 26 radarów w zupełnie nowych lokalizacjach. Łącznie sieć fotaradarów, z uwzględnieniem także starszych urządzeń, rozrosła się do 583 sztuk, a ich kompletną mapę znajdziecie pod tym linkiem.

Najnowsze urządzenia posiadają takie funkcje, jak rozpoznawanie pojazdów o DMC powyżej 3,5 tony, uwzględnianie różnych ograniczeń prędkości dla poszczególnych pasów ruchu, czy nawet rejestrowanie niedozwolonego wyprzedzania przez ciężarówki. CANARD przyznaje, że jak na razie trudno jest z tych możliwości skorzystać, z uwagi na brak odpowiednich rozporządzeń i przestarzały system informatyczny. Nie zmienia to jednak faktu, że mogą one zostać uruchomione w przyszłości, po stosownych przygotowaniach.

Drugi mocno rozbudowywany system to urządzenia do pomiaru średniej prędkości. W ubiegłym roku uruchomiono je w 39 nowych miejscach, z czego aż 13 wystartowało w grudniu. Łącznie cała sieć zaczęła liczyć 74 punkty odcinkowego pomiaru, a uruchamianie kolejnych zaplanowano już na nadchodzące dni.

Poza tym CANARD inwestuje w kamery rejestrujące nieuprawnione przejazdy. W 2023 roku zamontowano 20 nowych systemów pilnujących czerwonego światła na skrzyżowania, rozbudowując ich sieć do łącznie 41 punktów. Również w ubiegłym roku wystartowały cztery pierwsze kamery obserwujące wjazd przy czerwonym świetle na przejazd kolejowy. Ta drogowa premiera miała miejsce w dwóch lokalizacjach we Wrocławiu, jednej w Warszawie oraz jednej Radomsku, a koszt otrzymania zdjęcia z takiej kamery to aż 2000 złotych.

Ostatnim elementem inwestycji CANARD są 33 zupełnie nieoznakowane radiowozy BMW 330i xDrive. Pojazdy te będą obsadzone funkcjonariuszami Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego (CANARD podlega pod GITD) i posłużą głównie do kontroli prędkości, przy użyciu laserowych mierników z wideorejestratorami. Wcześniej CANARD wykorzystywało w tej roli między innymi Fordy Mondeo, Fordy Focusy oraz Volkswageny Passaty, a przykłady prowadzonych z nimi kontroli opisywałem w tych artykułach: Nieoznakowany Passat z ITD wyprzedzanie na zakazie i brakujące 700 tys. km przebiegu lub 286 mandatów za wyprzedzanie dla kierowców ciężarówek – dwudniowa akcja ITD