21 zestawów, które startowały do tytułu Najpiękniejszej Ciężarówki Holandii

Powyżej: zdjęcie zwycięskiego zestawu

Jeśli śledzicie dzisiejsze artykuły na bieżąco, wiecie już, że w miniony weekend dokonano wyboru Najpiękniejszej Ciężarówki Holandii 2023 Roku. Zwyciężyła przy tym zmodyfikowana Scania R650, pracująca dla branży rolniczej i ciągająca 10-letnią naczepę do transportu gnojowicy. Jak natomiast wyglądali inni kandydaci do tego prestiżowego tytułu? Właśnie temu przyjrzymy się poniżej.

Tytuł De Mooiste Truck van Nederland, czyli właśnie Najpiękniejszej Ciężarówki w Holandii, co roku przyznawany jest na zlocie Truckstar Festival. Jury wybiera przy tym spośród grupy nominowanych pojazdów, wybranych jeszcze przed zlotem, w ramach wstępnej selekcji. Co też ciekawe, są to po trzy pojazdy z ciężarówek konkretnej kategorii, podzielone według zabudowy lub zastosowania. W tym roku dało to łącznie 24 ciężarówki, po trzy z ośmiu następujących typów: pojazd chłodniczy, pojazd kurtynowy, pojazd z otwartą ładownią, pojazd do transportu kontenerów, pojazd do przewozu ładunków sypkich, pojazd z cysterną lub silosem, pojazd specjalistyczny oraz ciągnik bez naczepy.

Poniżej możecie zobaczyć przegląd siedmiu z ośmiu kategorii, za wyjątkiem ostatniej, czyli samych ciągników (tak się nietypowo złożyło, że zdjęć ciągników nie posiadam). Łącznie będzie to więc 21 zestawów do konkretnych zastosowań, w tym zwycięska Scania z cysterną oraz 20 konkurentów, którzy zostali przez nią pokonani. Przy części kategorii podam też dodatkowe wyjaśnienie, dotyczące zastosowań pojazdów. Autorami fotografii są Ola oraz Hubert, prowadzący sklep Truck is Drug.

1. Kategoria pojazdów chłodniczych (tutaj sprawa jest chyba oczywista):

2. Kategoria pojazdów kurtynowych (tutaj chyba też nie trzeba niczego wyjaśniać):

3. Kategoria pojazdów z otwartą ładownią (czerwone Volvo zwykle przewozi słomę, dwa pozostałe zestawy służą do transportu specjalistycznych maszyn i pojazdów):

4. Kategoria pojazdów do przewozu kontenerów (tutaj widać aż dwa piękne zestawy z rozpinanymi „stonogami”, które są w Holandii po prostu w pełni legalne, sprzedawane jako nowe i bez problemów rejestrowane, inaczej niż w naszym kraju):

5. Kategoria pojazdów do przewozu ładunków luźnych (od góry: hakowiec z otwartymi kontenerami do złomu, zestaw z żurawiem do załadunku końskich odchodów oraz wywrotka z ciągnikiem o niefabrycznym układzie Torpedo):

6. Kategoria pojazdów z cysternami lub silosami (tutaj widać aż dwa rolnicze zestawy z cysternami do przewozu naturalnego nawozu, co pozwala się domyślać, że w Holandii to raczej lukratywna branża):

7. Kategoria pojazdów specjalistycznych (od góry: inloader do pionowego przewożenia ładunków między niezależnie zawieszonymi kołami, zestaw do przewozu żywego drobiu oraz zestaw do przewozu żywych zwierząt):