Zestaw z 10-letnią cysterną do gnojowicy to Najpiękniejsza Ciężarówka w Holandii 2023

Trudno nie zauważyć, że polski tuning ciężarówek jest pod silnie holenderskim wpływem. Co natomiast robi wrażenie na samych Holendrach? Odpowiedzią na to pytanie może być tytuł De Mooiste Truck van Nederland 2023, czyli Najpiękniejsza Ciężarówka w Holandii 2023, przyznany w miniony weekend na zlocie Truckstar Festival.

Organizowany w Assen zlot określa się największą wystawą ciężarówek w całej Europie. Konkurencja jest tam więc naprawdę ogromna, a znaczna część projektów obejmuje nie tylko ciągniki, ale wręcz kompletne zestawy. Dlatego też zgłoszenia do konkursu zbierane są na długo przed zlotem, a organizatorzy dokonują wówczas wstępnej selekcji, nominując po trzy najciekawsze egzemplarze z konkretnych kategorii. W tym roku dało to łącznie 24 ciężarówki, po trzy z ośmiu następujących typów: pojazd chłodniczy, pojazd kurtynowy, pojazd z otwartą ładownią, pojazd do transportu kontenerów, pojazd do przewozu ładunków luźnych, pojazd z cysterną lub silosem, pojazd specjalistyczny oraz ciągnik bez naczepy. Znakomitą większość tych pojazdów (poza ciągnikami) zobaczycie w następującym artykule: 21 zestawów, które kandydowały do tytułu Najpiękniejszej Ciężarówki Holandii

Po przyjrzeniu się na zlocie wszystkim 24 nominowanym, jury wybrało ostatecznego zwycięzcę. Najpiękniejszą Ciężarówką Holandii 2023 okazała się wówczas Scania R650 należąca do kierowcy-przewoźnika imieniem Arno Visch. Można więc powiedzieć, że spośród tegorocznych kandydatów to właśnie ten zestaw uznano za najciekawszy, najbardziej dopracowany i robiący największe wrażenie, potwierdzając to ogromnym pucharem i nagrodami o łącznej wartości co najmniej kilku tysięcy euro. A przy okazji pojawiła się też bardzo ciekawa historią, dotycząca wieku oraz przeznaczenia tego pojazdu.

Czerwono-żółto-czarny zestaw otrzymał nominację z kategorii cystern. Nie jest to jednak pojazd do przewozu typowych ADR-ów, ani tym bardziej artykułów spożywczych, lecz ciężarówka pracująca na co dzień w branży rolniczej, przy transporcie naturalnych nawozów. Ujmując to więc w bardziej dosłowny sposób, zestaw ten dowozi rolnikom gnojowicę. poruszając się po ciasnych terenach gospodarstw oraz po drogach prowadzących na pola. Poza tym całość jest też daleka od nowości, jako że ciągnik pochodzi z rocznika 2019, a naczepa reprezentuje rocznik 2013. Doprowadzenie 10-letniej cysterny do prezentowanego stanu musiało więc wymagać naprawdę ogromnego nakładu pracy.

Autorami dołączonego zdjęcia są Ola oraz Hubert, prowadzący sklep Truck is Drug. Jeśli natomiast chcecie zobaczyć dokładniejszą prezentację tego zestawu, wraz z dźwiękiem silnika oraz widokiem na wnętrze, to zapraszam poniżej: