W nawiązaniu do tekstu: Nowa mapa z realną wysokością wiaduktów – informacje podają tutaj sami kierowcy
Na początku miesiąca informowałem o powstaniu strony internetowej wiaduktyitunele.pl. Jest to miejsce do dzielenia się informacjami o realnej wysokości wiaduktów, odpowiadając w ten sposób na bałagan, który panuje w polskim oznakowaniu. A że sprawa spotkała się z wprost olbrzymim zainteresowaniem, teraz wracam do tematu wraz z aktualizacją.
Autorem strony jest Kacper Janicki, na co dzień będący kierowcą ciężarówki. Jak poinformował mnie on w dniu wczorajszym, do 30 lipca udało się nanieść informacje o łącznie 168 wiaduktach. Do 41 z nich dopisano też zalecane objazdy, wskazujące drogę dla tych kierowców, którzy prowadzą wyższe pojazdy. Dalsze dodawanie wiaduktów stale jest w toku, więc powyższe liczby systematycznie będą rosły.
Przykład wiaduktu z objazdem:
Kacper zbiera te informacje w oparciu o specjalny formularz zgłoszeniowy. By natomiast usprawnić wyłapywanie ewentualnych błędów, w ostatnich dniach uruchomiono też dodatkowy formularz poprawkowy. Można tam na przykład poinformować, że dany wiadukt uległ przebudowie i jego wysokość jest obecnie inna. Kacper ma jak najszybciej na takie zgłoszenia reagować, nanosząc na mapę odpowiednie aktualizacje.
Kolejną nowością jest też stworzenie specjalnej nakładki, która pozwala sprawdzić informacje ze strony bezpośrednio na mapie Google Maps. Nakładka ta jest dostępna pod tym linkiem i od razu okazała się cieszyć dużą popularnością, osiągając około 10 tys. odsłon na dobę. To zaś o tyle istotne, że im większa jest liczba użytkowników, tym większy będzie potencjał kompletowania oraz weryfikowania informacji.
Formularz zgłoszeniowy:
Formularz poprawkowy:
Jednocześnie Kacper pracuje już nad nową wersją mapy, tym razem w formie aplikacji na urządzenia mobilne z systemami Android oraz iOS. Data oficjalnej premiery nie jest jeszcze znana, choć prace mają być już mocno zaawansowane. Gdy natomiast program będzie już gotowy do pobrania, na pewno poinformuję Was o tym na stronie.
Dla formalności podkreślę, że omawiana mapa służy jedynie za nieoficjalną pomoc. Podawane tam informacje należy więc traktować z ostrożnością, podobnie jak przy pytaniu o wiadukt na przykład na CB radiu. Należy również pamiętać, że wszystko bazuje na wspomnianych formularzach oraz pracy społeczności, więc wszelka pomoc dla autora będzie na pewno mile widziana. Od strony prawnej trzeba zaś zaznaczyć, że znaki wysokościowe umieszczane na wiaduktach są znakami zakazu. Wjeżdżanie pod wiadukt ciężarówką wyższą niż dopuszczalna zawsze odbywa się więc na własne ryzyko kierowcy, pod groźbą kary.