2-milionowe, nadal pracujące Volvo FH12 na wspólnym zdjęciu z czterema następcami

Na nawiązaniu do tekstu: Volvo FH12 ma 30 lat! Polski montaż, projekt na USA, pompowtryski i inne ciekawostki

Volvo FH obchodzi w tym roku okrągłe 30-lecie. Pierwsza generacja tego modelu została zaprezentowana w 1993 roku, a aerodynamiczna kabina oraz silnik z pompowtryskami zrobiły wówczas na branży olbrzymie wrażenie. Szerzej opisywałem to w dłuższym artykule z końca sierpnia, przytoczonym powyżej. Dzisiaj natomiast na chwilę wrócę do tego tematu, by zaprezentować Wam wyjątkowe zdjęcie, przygotowane właśnie z okazji 30-lecia.

Powyższa fotografia pochodzi z jubileuszowej sesji, wykonanej przez Heńka Anielskiego w firmie Tomi Trans spod Bielska-Białej (wszystkie zdjęcia znajdziecie na facebookowej stronie Heńka). Przewoźnik ten ma w swojej flocie wszystkie pięć generacji modelu FH, a sesja pozwoliła obejrzeć je w bezpośrednim towarzystwie. Po naszej prawej stronie widzimy dwie najnowsze wersje, wprowadzone do produkcji w 2012 i 2020 roku, po lewej stronie widnieją generacja druga i trzecia, odpowiednio z lat 2002 oraz 2009, natomiast centralną pozycję zajęła generacja pierwsza, wywodząca się właśnie 1993 roku.

Co można już uznać za pewną ciekawostkę, wszystkie pięć generacji nadal służy w Tomi Trans do wykonywania normalnych przewozów. Dotyczy to także białego „youngtimera”, który regularnie podpina naczepę i rusza z nią na trasę. Okazuję się to FH12 z 2002 roku, czyli z samego końca produkcji pierwszej generacji. Jego silnik spełnia już normy emisji spalin Euro 3, a obecny przebieg ma wynosić około 2 milionów kilometrów. Poniżej możecie też zobaczyć jak ciężarówka ta prezentuje się przy najnowszym FH 500 I-Save, a także jak wygląda przy pracy, na przykładzie zimowej fotografii z lutego bieżącego roku, wykonanej przez Trucksfoto.com na A4 w Gliwicach.

Z najnowszym modelem:

Przy pracy: