Kilkugodzinne korki do granicy w Świecku – kontrole graniczne oraz wypadek

Nowy tydzień pracy rozpoczął się na autostradzie na A2 z jeszcze większymi utrudnieniami niż początkowo to przewidywano. W korku do niemieckiej kontroli granicznej doszło bowiem do wypadku, a cały ruch musiał trafić na objazd.

Od 17 października na polsko-niemieckich oraz czesko-niemieckich przejściach granicznych przywrócone są stałe punkty kontrolne. Jest to odpowiedzią na wzmożenie się problemu nielegalnej imigracji, w tym głównie przemyt osób autami dostawczymi lub osobowymi. Niemniej w kolejkach do kontroli utknęły także ciężarówki, a szczególnie dotkliwe okazało się to na granicy w Świecku, gdzie utrudnienia od samego początku są największe.

Korek na mapie ADAC, niedziela, godzina 22.30:

W niedzielny wieczór, gdy skończył się zakaz ruchu dla samochodów ciężarowych, a jednocześnie trwały wyjazdy Polaków do pracy, korek sięgnął 12. kilometra autostrady A2, kończąc się tuż za węzłem Rzepin. W praktyce oznaczało to ponad 2 godziny powolnego podjeżdżania do niemieckiego punktu kontrolnego, znajdującego się już pod Frankfurtem, około półtora kilometra za mostem na Odrze. Tam autostrada została zawężona do jednego pasa, a policja wyciąga poszczególne pojazdy do dokładniejszego sprawdzenia.

Na tym jednak problemy się nie skończyły. Niestety, o godzinie 3 w nocy, gdy korek sięgał 8. kilometra, na jego końcu doszło bardzo poważnego wypadku. Był to śmiertelne najechanie auta osobowego na tył ciężarówki. Wówczas autostrada A2 w kierunku granicy musiała zostać całkowicie zamknięta, a ruch puszczono objazdem przez Rzepin, Nowe Biskupice oraz Słubice, między innymi drogą wojewódzką nr 137. Tam czas podjeżdżania do granicy ma liczyć około 3 godzin.

Informacja o wypadku:

Według informacji podanych przez firmę Autostrada Wielkopolska, czyli zarządcę tej trasy, działania ratownicze na miejscu wypadku mogą potrwać nawet do godziny 10 rano. Jeśli natomiast chodzi o bardziej sprawne objazdy, to tutaj wskazuje się przede wszystkim przejście graniczne w Gubinku, gdzie ruch ma odbywać się bez większych przeszkód. Zresztą, na po prostu wszystkich przejściach granicznych sytuacja okazuje się znacznie lepsza niż Świecku.

Według oficjalnego harmonogramu, Niemcy utrzymają swoje kontrole do 26 października bieżącego roku. Niewykluczone jednak, że podjęta zostanie decyzja o ich przedłużeniu, nawet na kilka tygodni lub miesięcy.

Korek stojący na DW 137, krótko przed świtem: