15 proc. ciężarówek pojedzie w inteligentnych konwojach – wyniki po 46 miesiącach

Iveco S-Way, Mercedes Actros i MAN TGX we wspólnym konwoju

W nawiązaniu do tekstów:

Łączenie ciężarówek w konwoje nie ma sensu – platooning wypadł bardzo słabo

Podsumowanie testu zautomatyzowanych MAN-ów – 4 proc. oszczędności

Od strony producentów docierały w tym zakresie sprzeczne doniesienia. W czasie gdy MAN informował o pomyślnych testach platooningu, potwierdzających ograniczenie apetytu na paliwo, Mercedes-Benz zupełnie rezygnował z tej technologii, określając ją ślepą uliczką. Jaki będzie więc dalszy los łączenia ciężarówek w konwoje? Ostateczną odpowiedzią na to pytanie mogą być wyniki międzynarodowego projektu Ensemble, który prowadzono przez ostatnie 46 miesięcy.

Do testów prowadzonych w ramach Ensemble zaproszono wszystkich europejskich producentów ciężarówek. Dostarczyli oni pojazdy ze swoimi własnymi systemami, a wszystko po to, by sprawdzić jak zupełnie różne samochody mogłyby „dogadać” się w konwojach. Poza tym Ensemble analizowało realne możliwości wykorzystania platooningu przy bardzo gęstym, europejskim ruchu. Wspomniany Mercedes-Benz zrodził bowiem pytanie, czy warunki do skorzystania z tej technologii będą występowały wystarczająco często?

A teraz czas na wyniki. Według wyliczeń Ensemble, co najmniej 15 procent ciężarówek mogłoby skorzystać z platooningu. Innymi słowy, średnio co szósty samochód ciężarowy porusza się w taki sposób, że platooning przyniósłby mu ekonomiczne korzyści. To natomiast ma być wystarczający wynik, by wprowadzić to rozwiązanie do powszechnego użytku. Ensemble podkreśla też, że zarówno europejskie pojazdy, jak i infrastruktura, są już gotowe do wprowadzenia tej technologii. Wymienia się też potencjalne, dodatkowe korzyści, jak ułatwienie zarządzania flotami, czy możliwość rozwinięcia nowych systemów zarządzania ruchu. W tym temacie można pomyśleć na przykład o specjalnej sygnalizacji świetlnej, która przyznawałaby pierwszeństwo konwojom ciężarówek. Tutaj testy również trwają, co opisywałem między innymi w tym artykule).

Mówiąc więc krótko, wszystko wskazuje na to, że platooning jednak stanie się rzeczywistością i dołączy do wyposażenia europejskich ciężarówek. Pozostaje tylko pytanie kiedy tak wyposażone pojazdy staną się dostępne i jakim zainteresowaniem odpowiedzą przewoźnicy?

Dla wyjaśnienia:

Projekt Ensemble został zorganizowany z unijnym wsparciem, pod przewodnictwem niderlandzkiej organizacji badawczej TNO. Jeśli natomiast chodzi o sam platooning, to jest to technologia łącznia ciężarówek w zautomatyzowane konwoje, oparte na bezprzewodowym przekazywaniu informacji. Coś takiego ma umożliwiać jazdę w minimalnych odstępach, ograniczając zużycie paliwa, a jednocześnie zapewniając odpowiednio szybką reakcję przy hamowaniu. Wszystko ma też działać odciążająco na kierowców, gdyż w ramach automatycznego podążania za poprzednikiem będą oni mogli puścić kierownice.