Zmiana czasu z zimowego na letni – pamiętajcie przestawić analogowe tacho

Zmiana czasu z zimowego na letni zbiega się w tym roku ze świętem. Wskazówki przesuwamy bowiem do przodu w wielkanocny weekend, w nocy z soboty na niedzielę (30/31 marca). Co natomiast oznacza to w kwestii obsługi tachografów?

Dla użytkowników tachografów cyfrowych tak naprawdę nie ma to znaczenia. Te urządzenia liczą bowiem pracę według uniwersalnego czasu UTC, nie wymagając żadnych interwencji ze strony kierowcy.

Inaczej wygląda to w przypadku tachografów analogowych. Kto ma jeszcze szczęście korzystać z takich urządzeń, ten może być zmuszony do ręcznego przestawienia zegara, przyspieszając czas o dokładnie jedną godzinę. Warto też opisać to na tyle tarczki, wszak ta przesunięta godzina będzie na wykresie pozbawiona danych.

Kiedy dokonać takiej zmiany? Można to zrobić w terminie międzynarodowym, 31 marca, o godzinie 2 w nocy, przestawiając wówczas zegar na godzinę 3. Można też robić to po zakończeniu dobowego cyklu pracy (jeśli ktoś będzie akurat w trasie) lub po powrocie do ciężarówki po dłuższym przestoju (jeśli ktoś spędzi Wielkanoc na przykład w domu).

Dokładniejsze wyjaśnienie znajdziecie pod tym linkiem, w tekście przygotowanym przez firmę INELO.

Źródło zdjęcia: Dokładnie 100-letnia historia tachografów na zdjęciach – zmiany z dekady na dekadę