Zestaw z dwiema naczepami dla niemieckich użytkowników – Schmitz Cargobull pokazał „Eco Duo”

Niemcy dopiero co zaczęli się przyzwyczajać do 25-metrowych ciężarówek. W 2017 roku pojazdy te zakończyły etap testów i przeszły do regularnego użytku na głównych drogach. Tymczasem firma Schmitz Cargobull już przygotowuje się do pójścia o krok dalej.

Po zestawach typu „Eco Combi” przychodzi kolej na konfigurację o nazwie „Eco Duo”. W jej przypadku ciągnik siodłowy łączony jest z dwiema pełnowymiarowymi naczepami oraz z wózkiem  typu dolly. Długość całego zestawu wynosi 32 metry, przy docelowo 76 tonach DMC. Z tego 36 ton miałoby przypadać na drugą z naczep.

Wspomniany Schmitz Cargobull właśnie zaprezentował  prototyp takiego pojazdu, przygotowany z myślą o użytku w Niemczech. Podwójny zestaw był jedną z gwiazd monanchijskich targów Transport Logistics i od razu zdobył na nich nagrodę. To wyróżnienie za innowacyjność, przyznawane pod tytułem Truck Future Innovation Award.

Za co ta nagroda? Wylicza się, że 32-metrowy zestaw byłby o 25 proc. bardziej ekonomiczny i ekologiczny niż konwencjonalna ciężarówka. Ma to oczywiście polegać na poprawieniu stosunku zużytego paliwa do ilości przewiezionego ładunku. Zresztą, dopiero co pisałem na ten temat nieco więcej, w następującym artykule: Producenci ciężarówek domagają się wydłużenia zestawów – mowa o nawet 32 metrach długości.

Inna sprawa, że z tą innowacyjnością to nie jest do końca prawda. Pojazdy tego typu jeżdżą już bowiem po drogach, choć oczywiście w innych krajach. Stosuje się je obecnie w Finlandii, a swoje testy prowadzą Szwedzi i Hiszpanie.