OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 8 Maj, 2019

Producenci ciężarówek domagają się wydłużenia zestawów – mowa o nawet 32 metrach długości

Powyżej: 25-metrowy zestaw w Holandii

Powszechne stosowanie “megaciężarówek” w całej Europie, wraz z szerokim dopuszczeniem ich do ruchu międzynarodowego – o taką zmianę zaapelowała organizacja ACEA, zrzeszająca największych europejskich producentów samochodów.

Powyższe oczekiwania mogą być nieco zaskakujące. W końcu ACEA zależy na jak najwyższej sprzedaży pojazdów, a wydłużanie zestawów raczej temu nie sprzyja. Dlaczego więc producenci chcą promować “megaciężarówki”? Chodzi tutaj o wymagania ekologiczne, z którymi branża przestaje sobie radzić.

32-metrowy zestaw na testach w Hiszpanii:

Zgodnie z nowymi wymaganiami, do 2025 roku zużycie paliwa oraz emisja CO2 będą musiały spaść w ciężarówkach o 15 procent. Jest to wymaganie na tyle wyśrubowane, że producenci mogą mieć problem z jego spełnieniem. Dlatego też, jako alternatywę, proponują ciężarówki o długości 25,25 lub 32 metrów.

Jak widać poniżej, matematyka mówi sama za siebie. 25-metrowy zestaw może zabrać na pokład o 50 proc. więcej ładunku, niż ciężarówka 16,5-metrowa. Nawet pod uwzględnieniu wzrostu zużycia paliwa, będzie on więc wyraźnie bardziej ekologiczny. Jak szacuje ACEA, w stosunku do przestrzeni ładunkowej, ilość spalonego paliwa i wyemitowanego CO2 powinna być o 15 proc. niższa. Mówiąc więc krótko, jest to gotowy sposób na spełnienie nowych norm.

Wyliczenia ACEA:

Co więcej, ACEA mówi także o zestawach 32-metrowych, a więc łączących ciągniki z aż dwiema naczepami. Od początku bieżącego roku pojazdy tego typu szeroko stosuje się w Finlandii, natomiast Hiszpania i Szwecja prowadzą ich testy. W porównaniu do standardowego zestawu, emitują one o 27 proc. mniej CO2 i spalają o tyle samo mniej paliwa. Oczywiście mowa tutaj o przeliczniku względem przestrzeni ładunkowej.

ACEA wskazuje też na jeszcze jedną korzyść. Dłuższe zestawy mają być rozwiązaniem  w zakresie zmniejszenia natężenia ruchu, jako że ograniczają ilość odstępów między pojazdami. Szacuje się przy tym, że sześć standardowych zestawów zajmuje na trasie 499 metrów. Pod względem łącznej przestrzeni ładunkowej, można je zastąpić czterema zestawami 25-metrowymi lub trzema 32-metrowymi. Te zaś zajmą na drodze odpowiednio 368 lub 296 metrów.

32-metrowy zestaw w Finlandii:

TimoCom – Łączymy ładunki z pojazdami.

To może Cię zainteresować: