Zbiórka na używaną ciężarówkę dla irańskiego kierowcy – International dalej nie pojedzie

 

O historii irańskiego kierowcy, którego ciężarówka zepsuła się w Polsce, na pewno już słyszeliście. Amerykański, ponad 30-letni International odmówił posłuszeństwa na drodze krajowej nr 1, pod Częstochową. Początkowo myślano, że problem jest jedynie z rozrusznikiem. Gdy jednak samochód ściągnięto do warsztatu – firmy Grand Service w Koziegłówkach – na jaw wyszły znacznie poważniejsze problemy.

Woda z układu chłodniczego okazała się niestety zmieszana z olejem. W samym oleju znaleziono zaś ślady drobnych elementów metalowych. Nawet więc, gdyby wstawić sprawny rozrusznik, samochód raczej na pewno nie dojechałby z powrotem do Iranu. Wątpliwe wręcz jest, czy bez gruntownego remontu mógłby dojechać do czeskiej granicy.

W całą tę historię zaangażowało się mnóstwo osób – przypadkowi kierowcy, warsztaty samochodowe, okoliczni mieszkańcy, osoby zawodowo lub prywatnie związane z Iranem, ogólnokrajowa telewizja, czy nawet firmy transportowe. W Częstochowie znalazł się też tłumacz biegle mówiący w języku perskim. Gdy więc na jaw wyszły tak poważne problemy z silnikiem, wszyscy zaczęli się zastanawiać, co zrobić w tej sprawie dalej?

Chęć pomocy irańskiemu kierowcy jest ogromna, więc powstało przy tym kilka scenariuszy. Wysłanie ciężarówki na lawecie do Iranu raczej nie wchodziło w grę, gdyż nie miałoby to finansowej racji bytu. Jak najbardziej opłacałoby się zrobić remont lub wymienić silnik, lecz to zapewne pochłonęłoby kilka tygodni. Ostatecznie zwyciężył więc scenariusz trzeci, w postaci zbiórki na zupełnie inną ciężarówkę.

Plan jest przy tym następujący – w następstwie szybkiej, internetowej zbiórki, zakupiony ma zostać używany ciągnik. O tym, jaki konkretnie będzie to pojazd, zadecyduje zebrana kwota. Niemniej na pewno będzie to model, który cieszy się w Iranie względną popularnością. Nasz irański gość otrzyma bowiem ten pojazd na własność, wróci nim na kołach do kraju i będzie mógł tam kontynuować swoją działalność.


Link do zrzutki znajdziecie tutaj.


Uprzedzają ewentualne komentarze, chciałbym wyjaśnić kilka kwestii. Przede wszystkim, trzeba podkreślić, że bohater całej sytuacji jest kierowcą-właścicielem. To bardzo charakterystyczne dla irańskiego rynku przewozowego, co szerzej wyjaśniałem w następującym artykule: W tym kraju większość kierowców pracuje na własny rachunek, a stawki wyznacza państwo. Czy jest dobrze?

Co stanie się dalej z Internationalem? To nie zostało jeszcze przesądzone. By może zostanie on załadowany na naczepę i również wróci do Iranu. Sama naczepa przy tym się nie zmieni, gdyż jak najbardziej nadaje się do jazdy. Jedyne, co będzie trzeba w niej zrobić, to wymienić żarówki z 12-voltowych na 24-voltowe. International był bowiem ciągnikiem z instalacją 12V, typową dla ciężarówek z Ameryki.

Czy zarejestrowanie używanej ciężarówki w Iranie nie będzie problemem? Czy kierowca nie będzie miał trudności z przekroczeniem tym pojazdem turecko-irańskiej granicy? Tym podobno nie trzeba się martwić. W sprawę są bowiem zaangażowane osoby o gruntownej i praktycznej wiedzy na ten temat.

I na koniec jeszcze jedno pytanie w kwestii formalnej – na kogo konto trafią zbierane pieniądze? Tutaj spieszę z wyjaśnieniem, że kierowcy założono dzisiaj konto w polskim banku, a konkretnie w PKO BP.

Dołączam także poprzednie teksty na ten temat:

Ten około 30-letni International 9670 przyjechał do Polski aż z Iranu, pokonując 5 tys. kilometrów

Ma ponad 30 lat, nadal jeździ między Iranem a Polską – International pod Częstochową

Weteran z artykułu ma problemy – ciężarówka utknęła przy DK1

Co dalej z Internationalem z Iranu? Mnóstwo osób pomaga, jutro może pojedzie dalej

Mogą występować przejściowe problemy z dostępem do komentarzy na urządzeniach mobilnych oraz podczas korzystania z przeglądarki Firefox. Pracujemy nad rozwiązaniem problemu.