Ten około 30-letni International 9670 przyjechał do Polski aż z Iranu, pokonując 5 tys. kilometrów

Dodatkowe informacje od Czytelnika Erfana z Iranu:

Z irańskiej tablicy rejestracyjnej mogę powiedzieć, że ta ciężarówka pochodzi z prowincji Azerbejdżan Wschodni, położonej w północno-wschodniej części kraju, obok granic Turcji i Armenii.

Taka ciężarówka może kosztować około 135 000 złotych. Zupełnie nowe, lokalnie wyprodukowane Volvo FH 500 Euro 5 bez żadnych dodatków może kosztować około 580 000 zł. Dodaj kolejne 100 000 pln za naczepę z firanką. Te nadzwyczajne ceny wynikają z dekad ekonomicznej niegospodarności. Łączne zarobki wahają się od 5000 do 10000 zł miesięcznie, połowa pozostaje właścicielowi, połowę wydaje się na paliwo, opony, ubezpieczenie, opłaty drogowe itp.

Tak czy inaczej, ta 30-letnia ciężarówka jest wciąż lepsza, bardziej ekonomiczna i wygodniejsza niż nowa chińska ciężarówka.

Nie należy zapominać, że te pomarańczowe 9670 są zazwyczaj produktami z 1987 lub 86 roku.


Irańscy przewoźnicy znowu zaskoczyli sprzętem, który wysłano w trasę do Polski. Na powyższych zdjęciach, wykonanym przez Czytelnika Marcina pod Koninem, możecie bowiem zobaczyć wiekowego Internationala 9670.

Seria 9670 była produkowana od między 1981 a 1989 rokiem. Można więc powiedzieć, że widoczny na zdjęciu pojazd miał co najmniej 30 lat, a mimo to właśnie wykonał trasę z Iranu do Polski, pokonując dystans około 5 tys. kilometrów w jedną stronę.

Łatwo sobie tutaj wyobrazić, że komfort jazdy w niczym nie przypominał tego, znanego ze współczesnych ciężarówek europejskich. Kierowca miał do dyspozycji niezsynchronizowaną skrzynię biegów, ciasną kabinę z bardzo dużym tunelem i zawieszenie, które stworzono z myślą o wytrzymałości, a nie o jakimkolwiek komforcie.

Co też ciekawe, widoczny na zdjęciach egzemplarz ma mieć bardzo ciekawą przeszłość. Jak udało się ustalić twórcom strony Truck-Spotters.eu, pomarańczowy ciągnik zaczął swoją historię w ogromnej, amerykańskiej firmie Schneider National. Przewoźnik ten, obecnie dysponujący flotą ponad 10 tys. zestawów (!), eksploatował Internationala przez kilka lat, a następnie samochód został wyeksportowany do Iranu. Tutaj możecie zobaczyć jak samochody te wyglądały w swoich oryginalnych barwach. 

Zdjęcie Truck-Spotters.eu, dzień wcześniej wykonane w Warszawie:

Wnętrze modelu 9670: