OFERTY PRACYKONTAKT
rekrutuj 40ton665
Opublikowane 3 Lipiec, 2018

Ten około 30-letni International 9670 przyjechał do Polski aż z Iranu, pokonując 5 tys. kilometrów

Komentarz Czytelnika Erfana z Iranu:

Z irańskiej tablicy rejestracyjnej mogę powiedzieć, że ta ciężarówka pochodzi z prowincji Azerbejdżan Wschodni, położonej w północno-wschodniej części kraju, obok granic Turcji i Armenii.

Taka ciężarówka może kosztować około 135 000 złotych. Zupełnie nowe, lokalnie wyprodukowane Volvo FH 500 Euro 5 bez żadnych dodatków może kosztować około 580 000 zł. Dodaj kolejne 100 000 pln za naczepę z firanką. Te nadzwyczajne ceny wynikają z dekad ekonomicznej niegospodarności. Łączne zarobki wahają się od 5000 do 10000 zł miesięcznie, połowa pozostaje właścicielowi, połowę wydaje się na paliwo, opony, ubezpieczenie, opłaty drogowe itp.

Tak czy inaczej, ta 30-letnia ciężarówka jest wciąż lepsza, bardziej ekonomiczna i wygodniejsza niż nowa chińska ciężarówka.

Nie należy zapominać, że te pomarańczowe 9670 są zazwyczaj produktami z 1987 lub 86 roku.


Irańscy przewoźnicy znowu zaskoczyli sprzętem, który wysłano w trasę do Polski. Na powyższych zdjęciach, wykonanym przez Czytelnika Marcina pod Koninem, możecie bowiem zobaczyć wiekowego Internationala 9670.

Seria 9670 była produkowana od między 1981 a 1989 rokiem. Można więc powiedzieć, że widoczny na zdjęciu pojazd miał co najmniej 30 lat, a mimo to właśnie wykonał trasę z Iranu do Polski, pokonując dystans około 5 tys. kilometrów w jedną stronę.

Łatwo sobie tutaj wyobrazić, że komfort jazdy w niczym nie przypominał tego, znanego ze współczesnych ciężarówek europejskich. Kierowca miał do dyspozycji niezsynchronizowaną skrzynię biegów, ciasną kabinę z bardzo dużym tunelem i zawieszenie, które stworzono z myślą o wytrzymałości, a nie o jakimkolwiek komforcie.

Co też ciekawe, widoczny na zdjęciach egzemplarz ma mieć bardzo ciekawą przeszłość. Jak udało się ustalić twórcom strony Truck-Spotters.eu, pomarańczowy ciągnik zaczął swoją historię w ogromnej, amerykańskiej firmie Schneider National. Przewoźnik ten, obecnie dysponujący flotą ponad 10 tys. zestawów (!), eksploatował Internationala przez kilka lat, a następnie samochód został wyeksportowany do Iranu. Tutaj możecie zobaczyć jak samochody te wyglądały w swoich oryginalnych barwach. 

Zdjęcie Truck-Spotters.eu, dzień wcześniej wykonane w Warszawie:

Wnętrze modelu 9670:

Ten wpis ma 21 komentarzy

 1. Mato napisał(a):

  Ciekawe co by zrobiło niemieckie bag jak by go spotkali ile taka jazda by kosztowała

 2. egon napisał(a):

  w latach 80 tych było ich bardzo dużo w polsce , szczeg na trasie terespol – świecko , tylko wtedy mieli naczepy na 2 osiach , mieli nawet swój ulubiony parking na obwodnicy poznania ,

 3. Dawid napisał(a):

  Wysyłają złom bo jak im zabiorą za przemyt narkotyków to nie będzie żal.

 4. mg napisał(a):

  on jest fantastycznie piękny. postawiłbym sobie w ogródku…

 5. Erfan napisał(a):

  witam, dziękuję za zdjęcie i artykuł. z irańskiej tablicy rejestracyjnej mogę powiedzieć, że ta ciężarówka pochodzi z prowincji Azerbejdżan Wschodni, położonej w północno-wschodniej części kraju, obok granic Turcji i Armenii. taka ciężarówka może kosztować około 135 000 złotych (bez kontenerów po stronie kurtyny). Zupełnie nowy lokalnie wyprodukowany volvo volvo 4 fh500 euro 5 bez żadnych dodatkowych dodatków może kosztować około 580000 zł (bez pomyłki: to pięćset 80 tysięcy pln). dodaj kolejne 100 000 pln za naczepę z zasłoną. Te nadzwyczajne ceny wynikają z dekad ekonomicznego niegospodarności.
  łączne zarobki wahają się od 5000 do 10000 zł miesięcznie, co do połowy pozostaje po właścicielu po połowie lub mniej, płacąc za wszystko jak paliwo, opony, ubezpieczenie, opłaty drogowe itp.
  tak czy inaczej, ta 30-letnia ciężarówka jest wciąż lepsza, bardziej ekonomiczna i wygodniejsza niż nowa chińska ciężarówka.
  nie należy zapominać, że te pomarańczowe 9670 są zazwyczaj produktami z 1987 lub 86.
  Przepraszamy za język i używam tłumaczenia Google. dzięki, Erfan z Iranu.

 6. Taki jeden napisał(a):

  Ciekawi mnie, czy tacho tego kierowcy z Iranu o ile takowe posiada, wygląda podobnie jak sąsiadów z Turcji (jazda non stop z epizodem na sen)

 7. bart napisał(a):

  Dzięki Erfan za komentarz 🙂

 8. Ziom napisał(a):

  Po Volvach Scaniach z obecnych czasów za 30 lat śladu nie będzie

 9. andrzej napisał(a):

  Ciekaw jestem przebiegu tego egzemplarza! Dzisiejsze plastikowe badziewia już ledwo do miliona kilometrów dociągają bez poważniejszych awarii, a tu proszę

 10. miwo napisał(a):

  Sporo amerykańskiego sprzętu w Iranie zostało z czasów
  perskich czyli sprzed rewolucji ajatollachów.Samochody,
  samoloty, sprzęt wojskowy. To wszystko nadal służy (np. dopiero po niedawnym zdjęciu embarga
  zamówiono samoloty Airbus dla irańskich linii lotniczych).
  Ale ze amerykańska ciężarówka (czyli z kraju szatana, jak USA tam nazywano) trafia
  do Iranu w czasach Homeiniego, to jest naprawdę ciekawa historia.

 11. Znajomy napisał(a):

  A co ma zrobić BAG? Czy Niemcy są tak idealni? Niech najpierw spojrzą na siebie a potem na innych

 12. Stefan napisał(a):

  Kto nie był w USA musi wiedzieć ze cała Ameryka syffffem stoji pojazdami podobnymi do tych oni są podzieleni oceanami z obu stron i do technologi światowej maja 60 lat zacofana a dlatego ze tam rządzi biznes który tumani ludzi aby przeżyć ten kraj był dobry przed druga wojna światowa gdzie miliony szukało schronienia ! Dziś to syf i wodorosty !

  • dono napisał(a):

   Rozumiem, że jakiś czas na obczyźnie, ale przydałoby się wstawiać interpunkcję. Inaczej ciężko odcyfrować takie wypociny.

 13. Janusz napisał(a):

  Widziałem ją dzisiaj na trasie Suwałki-Białystok.

 14. wieluniak napisał(a):

  Kilka dni temu spotkałem Scanię serii 3 na tablicach z Kazachstanu.Odbierała nową naczepę z Wieltonu.

 15. Radzio napisał(a):

  Ciekawe którędy jadą. Pewnie przez Turcję.

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.