Zamiast wywrotki, wypychanie ładunku ruchomą ścianą – Kamaz z syberyjską zabudową

Biorąc pod uwagę charakter rosyjskiej gospodarki, tamtejsze targi przemysłu naftowo-gazowniczego muszą być ciekawym wydarzeniem. A jedną z zaprezentowanych w tym roku nowości była ciężarówka o jakże pięknym oznaczeniu 6634D9-02, wyglądająca jak wywrotka, ale pozbawiona mechanizmu wywrotu.

Bazą do stworzenia tego pojazdu był trzyosiowy Kamaz, model 6580, z kabiną pochodzącą z Mercedesa oraz 446-konnym silnikiem marki Cummins. Syberyjski dealer marki Kamaz, firma Evrika-Trade z miasta Surgut, wyposażył go w stalową, 5,5-metrową zabudowę o pojemności 18 m3, przeznaczoną do transportu kruszyw. Najciekawszy element znalazł się zaś wewnątrz tej zabudowy, mając formę hydraulicznie przesuwanej ściany.

Schemat działania zabudowy:

Zamiast unosić całą zabudowę do góry i wysypywać ładunek siłą grawitacji, hydrauliczny siłownik przesuwa ścianę od przodu do tyłu pojazdu, wraz z całym ładunkiem. Kruszywo wypada przy tym przed tylny otwór rozładunkowy, w bezpiecznej odległości od zderzaka. Kierowca może też w dowolnej chwili zatrzymać przesuwną ścianę lub zmienić prędkość jej ruchu. W efekcie samochód może się więc rozładować w budynku, pod liniami wysokiego napięcia, czy też grząskim terenie, gdzie istniałyby obawy o przewrócenie.

Rosjanie mówią też o pewnych korzyściach czasowych. Po rozładunku tego typu wystarczy bowiem zamknąć dolną klapę i ciężarówka już może jechać dalej, rozpoczynając kolejne „kółko”. A ile to wszystko waży? Producent podaje masę własną na poziomie 15,5 tony, przy zastosowaniu 8-milimetrowej ściany w podłodze, 6-milimetrowej w ścianach bocznych oraz systemu ogrzewania zabudowy spalinami.

Zdjęcia z rozładunku: