Zakaz spania w ciężarówkach bez klimatyzacji postojowej – propozycja unijnych i holenderskich zasad

W nawiązaniu do tekstu:

Wpływ upałów na wypoczynek w kabinach ciężarówek i zapowiedź “gorących” rozmów z szefami

Po kilkutygodniowej przerwie wraca temat wypoczynku w czasie upałów. Po raz kolejny wiodącą rolę w tej sprawie odgrywa związek zawodowy z Holandii, chcący zmienić przepisy, a także przygotowujący kolejne badanie.

Zdaniem związkowców z CNV, konieczne jest wprowadzenie ogólnoeuropejskiego zakazu spania w kabinach pozbawionych klimatyzacji postojowej. Zarząd związku chce doprowadzić do takiej zmiany przepisów, lecz zdaje sobie sprawę, że może to być kwestia długotrwałego procesu.

Dlatego też, w formie tymczasowych działań, CNV chce wprowadzić stosowną zmianę w samej Holandii. W tym celu nakaz montowania klimatyzatorów postojowych ma zostać dopisany do umowy zbiorowej obejmującej branżę transportu drogowego. Wówczas wiele firm zostanie zmuszonych do zainwestowania w odpowiednie urządzenia.

Takie wprowadzenie zmiany w umowie zbiorowej to proces stosunkowo szybki, choć dosyć nietypowy. Wymaga on bowiem zawarcia dobrowolnego porozumienia między organizacjami reprezentującymi obie strony, tj. kierowców oraz pracowników.

Powyższe żądania Holendrów opierają się na wynikach niemieckich badań. Zgodnie z nimi, po wypoczynku przy 32 stopniach w kabinie prawdopodobieństwo spowodowania wypadku rośnie o nawet 22 proc. (więcej na ten temat tutaj). Co więcej, CNV ruszyło też z własną ankietą, mającą tylko potwierdzić niemieckie wyniki.

Jako ciekawostkę dodam, że nagrodą za udział w ankiecie może być darmowy klimatyzator. CNV obiecuje dostarczenie takiego urządzenia i skłonienie przewoźnika do jego montażu. Zastrzeżenie jest jednak takie, że odbiorca klimatyzatora musi być zrzeszony w CNV.